کمک آنلاین

درباره مشیز

مشیز نام خود را از «محبت، شراکت، یاری و زندگی» گرفته است و وجه تسمیه آن سرسبزی و آبادانی است.

موسسه خیریه مشیز سازمانی مردم نهاد است که در سال 1373 با هدف مشارکت مؤثر در توسعه اجتماعی استان کرمان بنیان گذاشته شد. چشم انداز طولانی مدت این موسسه تبدیل شدن به اثرگذارترین و معتبرترین مؤسسه مردم نهاد مرجع در حوزه مراکز شبه خانواده و توانمند سازی کودکان آسیب دیده (اجتماعی و معلولیت) «در سطح ملی» است.

 

تاریخچه

موسسه خیریه مشیز سازمانی مردم نهاد (NGO ) است،که در سال 1373 با هدف مشارکت موثر در توسعه اجتماعی استان کرمان بنیان نهاده شد.

 

چشم انداز

تبدیل شدن به موسسه مردم نهاد اثرگذار و مرجع در حوزه مسئولیت اجتماعی (به ویژه شبه خانواده) با هدف توانمندسازی کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش و حمایت‌ حتی الامکانی از خانواده آنان برای ایجاد زندگی با کیفیت و دور از هر گونه آسیب اجتماعی .

آرمان‌های موسسه

به امید روزی که هیچ کودکی به واسطه بد سرپرستی یا بی سرپرستی پناهگاه امن خانواده را از دست ندهد و در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار نگیرد. در چنین روزی می‌تواند تجربیات ارزشمند موسسه خیریه کوثر مشیز در تعیین استانداردها و روش‌هایی که در حوزه نگهداری، آموزش و توانمندسازی تدوین گردیده است را در سطح ملی و منطقه‌ای ترویج و مورد استفاده قرار داد.

 

ماموریت

موسسه خیریه کوثر مشیز به عنوان یک موسسه مردم نهاد در حوزه نگهداری، سرپرستی و توانمندسازی کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست ماموریت دارد از طریق جلب ، جذب و ساماندهی مشارکت‌های مردمی درسطح  ملی و فرا ملی و فارغ از هرگونه مرزبندی نژادی، قومی، جغرافیایی و دینی، رسالت نهایی خود را به عنوان یک الگوی اجرایی و عملیاتی برای سایر سازمان‌های مردم نهاد در محورهای زیر به انجام رساند:

– سرپرستی، نگهداری، حمایت و تربیت فرزندان با فراهم آوردن شرایط زندگی سالم و ایجاد محیطی امن برای تامین نیازهای آموزشی به همراه تشویق و هدایت استعدادها و آموزش مهارت‌های زندگی جهت بازگشت موفق به خانواده و زندگی بهتر در جامعه.

– استفاده از نیروهای متخصص و کارشناس در حوزه مسائل اجتماعی، انجام و حمایت از مطالعات علمی و پژوهشی، ارتباط با مراکز و سازمان‌های بین‌المللی و کشف و ارائه استانداردهای ملی و فرا ملی، و تدوین استانداردهای حرفه‌ای متناسب با فرهنگ، مذهب ، دین و … و عملیاتی نمودن آن‌ها در بخش “مراکز شبه خانواده”،  به گونه‌ای که بتواند به سایر سازمان‌های مردم نهاد کمک شایانی در زمینه رسیدن و سنجش موفقیت، نماید.

– توسعه کمی مراکز شبه خانواده در کشور با هدف گسترش پوشش کودکان در سراسر کشور  و حتی کشورهای همسایه که قرابت فرهنگی با آن‌ها داریم و همراستایی با سیاست‌های ملی و چارچوب‌های سازمان بهزیستی کشور در کاهش تعداد فرزندان در مراکز شبه خانواده و تلاش در بازگرداندن کودکان به خانواده های موقت یا اصلی خود.

– تبدیل شدن به سازمانی هوشمند که بتواند از فرصت‌های و نقاط قوت خود استفاده نموده و با غلبه بر نقاط ضعف خود بر تهدیدات پیروز شود. 

– توانمندسازی کودکان متاثر از آسیب‌های اجتماعی و معلولیت‌ها به نحوی که نه تنها مسیر بازگشت آنها به جامعه و از سرگیری زندگی عادی هموار و مهیا گردد، بلکه بتوان ظرفیت‌های ذاتی آن‌ها را  بالفعل تبدیل کرده و از بین آن‌ها نخبگان و افرادی مفید و موثر به جامعه معرفی نمود.

– فرهنگ‌سازی و ایجاد زمینه‌های لازم در حوزه پیشگیری با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی در بین کودکان شبه خانواده‌ها (با توجه به اصل پیشگیری بهتر از درمان است).

– اشتغال‌زایی و کارآفرینی برای فرزندان تحت پوشش خود با هدف استقلال وخودکفایی اقتصادی.

– حمایت مالی و معنوی در کنار احترام به شخصیت انسانی و حفظ و صیانت از کرامت انسانی جامعه هدف از یک سو و عملکرد شفاف و پاسخگویی دقیق به نیکوکاران و حامیان گرامی از سوی دیگر همواره سرلوحه فعالیت های موسسه خیریه کوثر مشیز می باشد.

موسسه خیریه کوثر مشیز بر این باور است، زمانی ماموریتش را  به درستی  انجام داده که بتواند بر مبنای مطالعه و پژوهش، الگوهای مدرنی از روش‌ها و ابزارهای آموزشی– تربیتی کودکان را در مراکز شبه خانواده خود به خدمت گرفته و این تجارب را در اختیار دیگران نیز قرار دهد. موسسه خیریه کوثر مشیز باید بتواند افرادی دانا، توانا و موثر بر جامعه را تربیت و به جامعه تحویل دهد.

 

سخن بنیان گذاران

به نام خداوند هستی بخش مهربان
بیست و پنج سال فعالیت مؤسسه خیریه کوثر مشیز مرهون تلاش های صادقانه و خالصانه صدها انسان عاشق و اخلاق مداری است که با فعالیت های شبانه روزی خود زمینه حمایت همه جانبه از نیازمندان به ویژه ایتام را در جنوب شرق و سپس در کل کشور فراهم و پایه گذاری نموده اند.
اما امروز با گذر از اهداف اولیه خیریه بر آن شدیم تا با یاری و لطف خداوند بزرگ و تکیه بر نیروهای متفکر و اندیشمند و همچنین بهره‌گیری از بیش از ربع قرن تجربه، پویاتر از گذشته و با حفظ و ارتقای عزت نفس و کرامت انسانی به سمت توسعه ، توانمند سازی و بازتوانی حرکت نمائیم. اکنون و در این برهه خاص از زمان ، پروردگار منان را شاکریم که توانسته ایم با اتکا بر خرد جمعی وهمت عالی مدیران و کارکنان خانواده آبرومندمشیز ،گامی در جهت سلامت نسل آینده سرزمین عزیزاسلامیمان برداریم.

اینک ما به روز‌های خوشی می اندیشیم که لبخند رضایت بر لب وردای خوشبختی بر تن تمامی ایتام وطنمان دیده شود.در اینجا فرصت را غنیمت شمرده،از تمامی همکاران در موسسه خیریه کوثر مشیز قدردانی و تشکر نموده و لازم می‌دانیم این نکته را یاد آوری نماییم که باید فرزند زمان خویشتن باشیم و در حالیکه از تجربه ها بهره می‌گیریم از نوآوری‌ها خلاقیت ها و کمال جویی غافل نباشیم و عملکرد بیش از ربع قرن فعالیت مستمر را به نقد و ارزیابی بنشینیم تا به قله‌های بزرگتری از موفقیت دست یابیم.

به امید روزی که جز اشک شوق هیچ اشکی از هیچ چشمی سرازیر نگردد.