mashiz.ir

کد خبر: ۲۹

محمدحسین اسکندری زاده اعلام کرد:مراکز شبه خانواده شبانه روزی به منظور حفظ وحمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست و باهدف کاهش آسیبهای اجتماعی درنقاط مختلف کشور راه اندازی می‌شود.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۳ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
پ

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز اعلام کرد: مراکز شبه خانواده شبانه روزی به منظور حفظ و حمایت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست و با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در نقاط مختلف کشور راه اندازی می شود.

محمد حسین اسکندری زاده  با بیان این مطلب افزود: نخستین گام موسسه خیریه مشیز در راستای تاسیس مراکز شبه خانواده با ایجاد مرکز فرهنگی- آموزشی دخترانه حضرت زهرا(س) در شهر کرمان و با هدف اصلاح و بهبود محیط زندگی تعدادی از کودکان در معرض آسیب برداشته شد که این رویکرد ضمن توانمندسازی آنان، در جهت پیشگیری و کاهش تبعات آسیب های اجتماعی نیز موثر واقع شد، لذا در تداوم این مسیر و در جهت راه اندازی مراکز مشابه، اقدامات موثر و ثمربخشی صورت پذیرفت.

 وی ادامه داد: از بدو تاسیس مراکز فرهنگی- آموزشی تا کنون، تعداد 1622 نفر از فرزندان بی سرپرست و بد سرپرست، پذیرش شده اند که از این تعداد، 1347 نفر  به جامعه بازپیوند شده و در حال حاضر 275 نفر از آنان در این مراکز شبه خانواده زندگی می‌ کنند.

اسکندری زاده با بیان این موضوع که موسسه خیریه مشیز موفق شده است سطح قبولی فرزندان مراکز خود را در مراکز آموزش عالی کشور به طور میانگین در هر سال، به 95 درصد برساند افزود: از ابتدای تاسیس این موسسه تا کنون 245 نفر به مراکز دانشگاهی راه یافته اند که از این تعداد،74 نفر در حال تحصیل و 171 نفر نیز فارغ التحصیل شده اند که یکصد نفر از فارغ التحصیلان، هم اکنون در این موسسه خیریه، مشغول به کار می باشند.

وی تاکید کرد: خدمات ارائه شده به فرزندان مراکز، شامل کلیه هزینه های تحصیلی از پیش دبستانی تا اتمام آموزش عالی، هزینه های بهداشت ودرمان از قبیل خدمات پزشکی و دندانپزشکی، ارتودنسی و آزمایشات، هزینه های ازدواج از قبیل تهیه جهیزیه و تهیه سیسمونی و دیگر خدمات مورد نیاز می شود.

 

محورهای اصلی اقدامات موسسه مشیز در طول ربع قرن فعالیت خیریه

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز، هدف از تاسیس این موسسه در سال 1371 را مشارکت در توسعه اجتماعی استان کرمان اعلام کرد و اظهار داشت: موسسه مشیز در چهار محور اصلی، مشغول فعالیت است که این فعالیت ها شامل ساماندهی و توانمندسازی کودکان حامی طلب در قالب مراکز شبه خانواده، توانبخشی افراد کم توان ذهنی- جسمی-حرکتی در قالب مراکز توانبخشی، ارائه خدمات درمانی کم هزینه و با کیفیت مطلوب در قالب مراکز درمانی، و جذب و پرورش استعدادهای برتر و تربیت افراد نوآور و توانمند در قالب مجتمع های آموزشی می شود و در حال حاضر ، 24  مرکز شامل 18 مرکزشبه خانواده دخترانه و پسرانه و مجتمع آموزشی-فرهنگی، چهار مرکز درمانی و دو مرکز نگهداری معلولان در استانهای کرمان، بوشهر، قزوین، سیستان وبلوچستان و تهران توسط این موسسه، راه اندازی شده و مدیریت می شود.

اسکندری زاده دیدگاه مؤسسین خیریه مشیز را بهره مندی از ارزش های انسانی و منابع مادی به منظور دستیابی به سرمایه اجتماعی قوی دانست و اظهار امیدواری کرد که با تکیه بر آن بتوان در ساخت جامعه ای مطلوب با فرهنگی سرشار از مهر و مشارکت، زندگی مناسبی را برای تمامی اقشار و به ویژه برای افراد دارای محدودیت مادی محقق ساخت.

 

راه اندازی مجهزترین و پیشرفته ترین مراکز توان خواهی کشور

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز با اشاره به فعالیت های این موسسه در موضوع ارائه آموزش ها و مهارت های لازم به توانخواهان؛جهت ورود به بازارکار اظهار داشت: به منظور رشد و شکوفایی توانایی های بالقوه توانخواهان و معلولین و به فعلیت رساندن آن، مرکز توانبخشی و حرفه آموزی کم توانان ذهنی حضرت ابوالفضل العباس (ع) ویژه پسران کم توان ذهنی بالای 14 سال، در سال 1387 و در زمینی به وسعت یک و نیم هکتار در استان کرمان راه اندازی شد که یکی از بزرگترین، مجهزترین و پیشرفته ترین مراکز توان خواهی کشور است. این مرکز تلاش دارد آموزش ها و مهارت های لازم؛ جهت ورود توانخواهان به بازارکار را ارائه نماید تا آنان نیز بتوانند از مزایای یک زندگی مستقل بهره مند شوند.

محمد حسین اسکندری زاده افزود: مرکز توانبخشی و حرفه آموزی کم توانان ذهنی حضرت ابوالفضل العباس (ع) از بدو تأسیس تاکنون 291 نفر معلول ذهنی را پذیرش نموده که از این تعداد، 217 نفر کارآزموده شده و در حال حاضر 74 نفر نیز مشغول آموزش هستند. از میان افراد کارآزموده، 45 نفر جذب بازار کار شده اند که با حصول استقلال مالی، 33 نفر از آنان ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده اند.

اسکندری زاده در ادامه تشریح اقدامات موسسه خیریه مشیز در موضوع توانبخشی به توانخواهان، به مرکز شبانه روزی توانبخشی و نگهداری توانخواهان ذهنی-جسمی شهید دکتر فیاض بخش اشاره کرد و گفت: با توجه به اهداف و فعالیت های مشترک این مؤسسه با اداره کل بهزیستی استان کرمان، اداره این مرکز از فروردین سال 1394 به مؤسسه خیریه مشیز واگذار شد. این مرکز در حال حاضر دارای 77 نفر معلول ذهنی- حرکتی زیر 14 سال  اعم از دختر و پسر است که 35 نفر از آنان، مجهول الهویه و تعداد 42 نفر دارای خانواده هستند.

وی با بیان اینکه معلولین این مرکز در دو بخش مجزای «ایزوله» و «بزرگسالان» نگهداری میشوند تصریح کرد: تعداد معلولین بخش ایزوله 43 نفر و تعداد معلولین بخش بزرگسال 34 نفر است. علاوه بر این، کودکان پذیرش شده در مرکز شهید دکتر فیاض بخش بر اساس نوع معلولیت، به دو گروه کودکان دارای معلولیت ذهنی-حرکتی و کودکان دارای معلولیت ذهنی تقسیم می شوند که مکان و شیوه نگهداری آنان با یکدیگر متفاوت است.

 

بهره مندی هفت میلیون ایرانی از خدمات بهداشتی و درمانی خیریه مشیز

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز در تشریح اقدامات این موسسه در حوزه سلامت ایرانیان و حمایت بهداشتی-درمانی از اقشار کم درآمد اظهار داشت: تاکنون چهار مرکز درمانی توسط موسسه خیریه مشیز راه اندازی شده است که کلینیک پزشکی و دندانپزشکی تخصصی حضرت ابوالفضل(ع)،کلینیک تخصصی حضرت سیدالشهداء(ع) و کلینیک تخصصی فاطمه الزهراء ماهان، در استان کرمان واقع شده و کلینیک تخصصی درمانگاه خیریه مشیز در شهر تهران مشغول خدمات دهی می باشد که تاکنون بیش از هفت میلیون نفر از گروههای مختلف جامعه؛ به ویژه اقشار کم درآمد، از خدمات درمانی مجموعه های مذکور بهره مند شده اند.

اسکندری زاده تصریح کرد: مراکز درمانی شبانه روزی خیریه مشیز از مجهزترین کلینیک های پزشکی و دندانپزشکی در استان کرمان و تهران بوده و دربردارنده بخش های مختلفی از قبیل کلینیک پیشگیری و بهداشت دهان و دندان، دندانپزشکی اطفال، کلینیک تخصصی قلب، سونوگرافی، آزمایشگاه تشخیص طبی، داروخانه، بخش فیزیوتراپی، تزریقات و پانسمان، بستری موقت، و مرکز اطلاعات و فوریت های پزشکی هستند که برای نمونه، می توان به بهره مندی بیش از 51 هزار نفر از هموطنان عزیز از خدمات آمبولانس خصوصی در طول فعالیت مراکز مذکور اشاره کرد. لازم به ذکر است که کلینیک های پزشکی و دندانپزشکی مذکور با اکثر سازمان های بیمه گر، قرارداد همکاری داشته، و تلاش دارند با لحاظ حداقل تعرفه دولتی و دریافت آن به صورت اقساطی، در مسیر خدمت رسانی به مردم شریف و به ویژه اقشار کم درآمد، گام موثری بردارند.

 

مجتمع آموزشی ریحانه در تراز آموزشگاههای برتر کشور

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز در تشریح اقدامات آموزشی این موسسه اظهار داشت:  با اعتقاد به نقش اساسی آموزش در توسعه منابع انسانی جامعه و نگاه زیر ساختی به نهادهای آموزشی کودکان، موسسه خیریه مشیز به تاسیس مجتمع آموزشی غیر دولتی دخترانه ریحانه با زیر بنای بیش از 10 هزار متر و گنجایش هزار دانش آموز در تمامی مقاطع تحصیلی همت گمارد که از بدو تاسیس تا کنون، 7 هزار و 365 نفر را در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش نموده و تحت آموزش قرار داده است. لازم به ذکر است که همت مدیران و مربیان مجتمع آموزشی ریحانه، ارتقای سطح علمی و تربیتی دانش آموزان به سطوح برتر و قابل رقابت با نخبگان جامعه است و در این مسیر، دستاوردهای ارزشمندی نیز حاصل شده است که از آن جمله می توان به موفقیت تعداد 428 نفر از مجموع 573 دانش آموز مقطع پیش دانشگاهی این مجتمع در ورود به دانشگاه های ممتاز کشور و تحصیل در رشته های مطلوب اشاره کرد.

محمد حسین اسکندری زاده افزود: مجتمع آموزشی ریحانه دارای مجهز ترین کلاسهای درسی، سایت کامپیوتر، آزمایشگاه، کتابخانه، کارگاه ریاضی و خلاقیت، اتاق بازی، اتاق فکر، سالن ورزشی در رشته های مینی بسکتبال، مینی والیبال، هندبال، تنیس روی میز و ایروبیک، استخر شنا، زمین چمن، سالن غذاخوری و نمازخانه است که به طور مرتب بر روزآمد نمودن امکانات و بهره گیری از فناوریهای نوین آموزشی در این مجتمع، تاکید می شود.

 

نشان زرین مسئولیت اجتماعی ایران بر تارک افتخارات موسسه خیریه مشیز

رییس هیات مدیره موسسه خیریه مشیز با اشاره به نشان ها و افتخارات کسب شده توسط خیریه مشیز گفت: این موسسه، یکی از بزرگترین مؤسسات خیریه و عام المنفعه در کشور است که درنخستین همایش ملی نشان مسئولیت اجتماعی ایران با حضور رئیس جمهور محترم، موفق به دریافت "نشان زرین مسئولیت اجتماعی ایران" در سال 1395 شد.

اسکندری زاده با یادآوری خدمات فراوان کادر مجربی که در این موسسه و مراکز زیر مجموعه، در حال فعالیت هستند تصریح کرد: در راستای ارتقای سطح آگاهی و علمی پرسنل موسسه خیریه مشیز و به منظور ارائه خدمات مطلوب تر به جامعه هدف، می توانم با افتخار اعلام نمایم که تاکنون، 625 ساعت آموزشهای تخصصی وکاربردی، برنامه ریزی و اجرا شده است .

وی در تشریح دیگر اقدامات موسسه خیریه مشیز به راه اندازی طرح «سفره خانه» اشاره کرد و گفت: سفره خانه حضرت زهرا(س) در یکی از محلات صنعتی حاشیه شهر کرمان راه اندازی شده است و هر هفته، کار اطعام رایگان بیش از 1200 نفر از مردم مستمند آن محله و دیگر نقاط حاشیه ای شهر کرمان را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که این موسسه، سالانه تعداد 6000 سبد کالا که مشتمل بر یازده قلم از اجناس ضروری است را بین خانواده های نیازمند در 4 مرحله توزیع می نماید.

 

راه اندازی محله سلامت؛ هدفی بزرگ و آرمانی بلند

محمد حسین اسکندری زاده در تشریح اقدامات آتی موسسه خیریه مشیز، از راه اندازی خانه کودکان و نوجوانان پسر در رده سنی هفت تا دوازده سال در شهرستان های نرماشیر و اندوهجرد، راه اندازی خانه کودکان و نوجوانان دختر در رده سنی هفت تا دوازده سال در شهرستان زابل، و راه اندازی خانه کودکان و نوجوانان پسر در بازه سنی سیزده تا هجده سال در شهرستان گلباف خبر داد.

وی همچنین از راه اندازی اولین کلینیک فوق تخصصی دندانپزشکی بیهوشی معلولان جنوب شرق کشور، راه اندازی کلینیک سیار دندانپزشکی، راه اندازی مرکز اختلالات دهانی، بلع و تغذیه جهت معلولین، راه اندازی مرکز پیشگیری و ترک اعتیاد، راه اندازی خانه آماده سازی جهت فرزندان مراکز شبه خانواده و راه اندازی کارگاه هایی جهت اشتغال فرزندان مذکور، به عنوان بخشی از  برنامه های آتی این موسسه نام برد.

اسکندری زاده در بخش پایانی سخنان خویش از راه اندازی «محله سلامت» با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مناطق محروم شهر کرمان خبر داد و گفت:  این محله، شامل مراکز درمانی، کارگاه خود اشتغالی ویژه زنان سرپرست خانوار، سالن ورزشی، سفره خانه، مرکز ترک اعتیاد و مهمانسرای ویژه همراهان بیمار بستری شده در بیمارستان خواهد بود که اقدامات اجرایی آن به زودی آغاز خواهد شد. همچنین با هماهنگی های صورت گرفته با مسئولان ذی ربط، احداث پاسگاه نیروی انتظامی نیز در دستور کار محله مذکور قرار گرفته است.

وی ضمن ابراز امیدواری برای تحقق اهداف پیش بینی شده در طرح «محله سلامت» با کاربست امکانات و اجرای صحیح برنامه های مدون و جامع، این طرح را الگوی مناسبی برای جامعه در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معضلات مرتبط با آن دانست و خواهان توجه بیشتر به این ایده و همت مضاعف برای فراگیری آن در جامعه شد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس
آخرین اخبار
پربازدیدها