mashiz.ir

کد خبر: ۳۲۳
پایین آمدن سن درگیری دختران با آسیب های اجتماعی؛

یک مددکار اجتماعی با اشاره به پائین آمدن سن درگیرشدن دختران در آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد گفت: این مساله نشان دهنده بی توجهی به نیازهای عاطفی، خانوادگی و اجتماعی زنان مانند داشتن شغل مناسب است که سبب افزایش آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۳ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر-لیلا ارشد که به گفته خودش ۱۴ سال در محله پرآسیب دروازه غار تهران به عنوان مددکار اجتماعی مستقر است، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شواهد فراوانی برای کاهش سن درگیری دختران با آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و در محله‌های پرآسیب، این مساله به خوبی مشهود است.
رئیس خانه خورشید گفت: زنان بیش از گذشته درگیر اعتیاد شده اند و تمام این مشکلات نشان می‌دهد که خطرات و مشکلاتی از ناحیه آسیب‌های اجتماعی، جامعه را تهدید می‌کند.
وی افزود: اگر امروز به نیاز‌های زنان توجه نکنیم و به آن نپردازیم، شرایط نامناسبی ایجاد خواهد شد؛ بنابراین باید تلاش کنیم شرایط فرزندان خود به ویژه دختران را از لحاظ کسب مهارت‌های اجتماعی بهبود بخشیم و تقویت کنیم تا بتوانیم شرایط اجتماعی مناسب تری برای آنان فراهم سازیم.
ارشد اضافه کرد: در مناطق پرآسیب، دختران با مسائلی مانند آزار و آسیب جسمی، روانی و عاطفی روبرو هستند؛ چراکه مساله نبود امنیت لازم در این مناطق وجود دارد و دختران و زنان احساس می‌کنند نمی‌توانند به راحتی به شغل و درآمد موردنظر دسترسی داشته باشند.
وی ادامه داد: برخی زنان و دختران مجبور شده اند به دلایل متعدد محل زندگی خود را ترک و به حاشیه کلانشهر‌ها و مناطق پرآسیب مهاجرت کنند، مهاجران داخلی یا خارجی زیادی نیز به علت فقر، خشکسالی و سایر مسایل این مناطق را برای زندگی انتخاب کرده و همین مساله سبب بروز مشکلات زیادی به ویژه برای زنان ساکن اینگونه محله‌ها شده است.
ارشد به لزوم آموزش مهارت‌های زندگی به زنان و دختران اشاره کرد و افزود: می‌توان با آموزش مهارت‌های زندگی از بروز بسیاری از این آسیب‌ها پیشگیری و دختران را در برابر اینگونه مسایل و معضلات اجتماعی مصون کرد.

* مهارت آموزی، ابزار مقابله دختران با آسیب‌های اجتماعی
مددکار اجتماعی و رئیس خانه خورشید (مرکز غیردولتی کاهش آسیب اعتیاد زنان) اظهار داشت: برای تحقق برنامه‌هایی مانند توسعه اجتماعی و بهبود شرایط جامعه، نیازمند پیشگیری سطح یک (پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی) هستیم.
ارشد افزود: پیشگیری سطح یک، آموزش مهارت‌هایی است تا دختران با استفاده از آن‌ها بتوانند یاد بگیرند چگونه از خود مراقبت کنند، توانایی‌ها و محدودیت‌های خود را بشناسند و بیاموزند که چگونه می‌توانند به عنوان یک شهروند یا یک زن سالم زندگی کنند.
وی اضافه کرد: زنان و دختران باید بتوانند خلاقیت‌ها و توانایی‌های خود را نشان دهند و خلاق‌تر باشند تا بتوانند در جامعه زندگی کنند؛ این درحالی است که اکنون حتی پیشگیری سطح یک را برای فرزندان خود نداریم.
ارشد با اشاره به فراوانی پیچیدگی‌های اجتماعی قرن بیست و یکم، گفت: در شرایط فعلی باید بستری را فراهم کنیم و به کودکان خود ابزار مهارتی بدهیم تا از خود مراقبت کنند.
وی افزود: زنان نقش بسیار مهمی در جامعه، اقتصاد خانواده، حفظ محیط زیست و تربیت فرزندان دارند؛ بنابراین اگر نتوانیم پیشگیری سطح یک را داشته باشیم، به هیچکدام از اهداف توسعه نخواهیم رسید.

* پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از دوران کودکی آغاز شود
رئیس خانه خورشید خاطرنشان کرد: دختران و زنانی که در مناطق حاشیه‌ای یا محروم کشور زندگی می‌کنند، محدودیت‌های بیشتری تجربه می‌کنند.
ارشد افزود: برای پیشگیری از درگیر شدن دختران در آسیب‌های اجتماعی، آموزش‌ها باید از دوران کودکی آغاز شود. در این راستا حضور مددکار اجتماعی در مدارس می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد؛ مددکار اجتماعی برای حل مشکلات باید خانواده و کودک را در کنار هم ببیند.
وی ادامه داد: اگر کودکی، منزوی، گوشه گیر و پرخاشگر است و در خانه مورد آسیب قرار می‌گیرد، باید در همان مقطع سنی و از طریق مدرسه مورد توجه، درمان و مشاوره قرار گیرد.
این مددکار اجتماعی اظهار امیدواری کرد تا با ارائه مشاوره با هزینه‌های اندک و با کیفیت از میزان آسیب‌های اجتماعی کاسته شود.

* درمان اعتیاد با مشاوره تلفنی میسر نیست
رئیس خانه خورشید با تاکید بر جایگاه مطلوب مشاوره تلفنی در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: با این وجود نمی‌توانیم از مشاوره تلفنی به عنوان درمان یاد کنیم.
ارشد افزود: در گام نخست می‌توان از مشاوره تلفنی برای درمان اعتیاد بهره برد، اما نمی‌توان از این طریق به طور مثال به قطع سوءمصرف شیشه کمک کرد؛ چراکه فرد مصرف کننده حداقل باید ۶ تا ۱۲ ماه هر هفته برای ترک مراجعه کند و راهکار‌هایی بیاموزد تا دوباره مصرف را آغاز نکند.
وی با تاکید بر نقش آموزش مهارت‌ها به فرزندان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: بی مهارتی افراد آسیب‌های فراوانی را ایجاد می‌کند؛ به طور مثال فرزندان شیوه‌های همسری را نمی‌آموزند و با آمار بالای طلاق مواجه هستیم.
ارشد اضافه کرد: همچنین فرزندان ما شیوه‌های والدی را نمی‌آموزند و از این رو، ما هنوز با کودک آزاری‌های سهمگین مواجه هستیم؛ این‌ها همه مهارت‌هایی است که فرزندان ما نیاز دارند بیاموزند وگرنه با شعار دادن و کلی گویی هرگز اتفاق خوبی نمی‌افتد.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: