mashiz.ir

کد خبر: ۳۲۴
گزارشی از توجه رسانه های مکتوب به مسئله رشد آسیب های اجتماعی؛

آسیب های اجتماعی به عنوان نشانه هایی از وجود بحران در جامعه شناخته می شوند که برای مهار این ناهنجاری ها، توجه به برخی امور کلیدی همچون آموزش، پیشگیری و افزایش نشاط افراد لازم است که این مهم با ارتقای کیفیت آموزش های رفتاری و فرهنگی به دست می آید

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۳ - ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر-«رشد آسیب‌های اجتماعی با گسترش دامنه نیازمندی ها، نگرانی دانش آموزان کنکوری و بازار داغ موسسات مالی و حال و هوای نامناسب این روز‌های صنعت کاغذ» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود که در مطبوعات امروز (یکشنبه) برجسته شده است.

** رشد آسیب‌های اجتماعی با گسترش دامنه نیازمندی‌ها
آسیب‌های اجتماعی همزمان با انقلاب صنعتی رشد چشمگیری پیدا کرده و همیشه از توجه جامعه شناسان و اندیشمندان برخوردار بوده است. همزمان با گسترش دامنه نیازمندی ها، محرومیت‌های ناشی از برآورده نشدن خواسته‌ها و نیازها؛ فساد، سرگردانی، طلاق، سرقت و ... نیز پدیدار می‌شود که در صورت برطرف نکردن آنها، خطر آسیب جدی برای تمامی اقشار جامعه وجود دارد.

روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «کودکان کار بی‌هویت، اسیر قاچاقچیان اعضای بدن» نوشت: کودک‌آزاری باعث می‌شود فرد در آینده با انواع اختلالات روان‌شناختی مواجه شود و نتواند به ظرفیت‌های کامل خود دست پیدا کند. برای ساماندهی کودکان کار برخی دستگاه‌ها وظایفی برعهده دارند که باید به آن‌ها عمل کنند، به طور حتم در حیطه قوانین و تعاریف مربوط به‌حوزه کودکان کار به ویژه افراد بی‌هویت ضعف‌هایی وجود دارد که بدون رفع آن‌ها ساماندهی این حوزه امکان‌پذیر نیست؛ البته چندی پیش مجلس کلیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را مصوب کرد که در رفع مشکلات این بخش گامی موثر است. زنجیره شکل گرفته میان اتباع بیگانه گاهی مشکلاتی را درباره افزایش بی‌هویت‌ها به‌وجود می‌آورد که نتیجه‌ای جز افزایش آسیب‌های اجتماعی ندارد، به طور حتم بی‌توجهی به کنترل فعالیت کودکان کار می‌تواند به قاچاق انسان توسط باند‌های تبهکار قاچاقچی منجر شود؛ در حال حاضر باند‌های مخوف قاچاق انسان در مرز‌های کشور فعالیت دارند که قاچاقچیان بزرگ در آن از کودکان بدون هویت برای دستیابی به اهداف خود استفاده می‌کنند، بنابراین با توجه به شرایط فعلی کشور برای جلوگیری از هرگونه مشکل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی باید این حوزه را کنترل کرد.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: آسیب اجتماعی در کودکان از لحاظ تعداد در رتبه بالایی قرار ندارد، اما از نظر ماندگاری و اثرگذاری ماندگار است. آسیبی که به یک فرد ۴۰ ساله وارد می‌شود، ماندگاری و تاثیرات کمتری دارد، اما اگر کودکی دائم تحت آزار مزمن و در شرایط سخت باشد، تاثیر بیشتری در بزرگسالی روی فرد دارد. مطالعاتی که در دنیا انجام شده نشان می‌دهد که کودک آزاری شدیدی که منجر به فوت نمی‌شود، حداقل ۷۰ درصد از هزینه‌های ناشی از بهره‌وری فرد در بزرگسالی را شامل می‌شود، چراکه ممکن است از لحاظ روان شناختی فرد دچار آسیب شود و سلامت او در خطر باشد. کودک آزاری باعث می‌شود، فرد در آینده با انواع اختلالات روان شناختی مواجه شود و نتواند به ظرفیت‌های کامل خود دست پیدا کند. به همین دلیل برخورد با کودک آزاری باید در اولویت اقدامات نهاد‌های حمایتی، مسئولان و مجلس قرار گیرد و به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم، چرا که روح و روان کودکان ما در معرض خطر قرار دارد.

روزنامه «شرق» با درج گزارشی با عنوان «تهران بی‌گدا نمی‌شود» می‌نویسد: تکدی‌گری در تهران باعث زشت‌شدن چهره شهر شده و این برازنده پایتخت نیست؛ بر همین اساس ساماندهی متکدیان در دستور کار قرار دارد و امیدواریم با اطلاع‌رسانی درست تا سال آینده در این موقع، گدا و متکدی نداشته باشیم که خوشبختانه همه از جمله استانداری و... پای کار هستند. واقعیت این است که این موضوع بسیار مورد تأکید همه دستگاه‌ها است و همه دستگاه‌ها در این زمینه پای کار آمده‌اند تا مشکلات و آسیب‌ها را کاهش دهیم. با این‌حال به دلیل زایشی که این قضیه دارد، نمی‌توانیم بگوییم تکدی‌گری و بحث کودکان کار یک روز به اتمام می‌رسد. برای چنین وعده‌ای نیاز است همه معضلات پایه‌ای مرتفع و زیرساخت‌های لازم ایجاد شود. با‌این‌حال اینکه اراده جدی برای تحقق این موضوع داشته باشیم، پسندیده و خوب است و باید همه دستگاه‌ها و به‌ویژه رسانه‌ها به‌صورت مصرانه پای کار بیایند.

در ادامه این گزارش آمده است: حذف تکدی‌گری از پایتخت نیازمند توجه به لایه‌های پنهان این موضوع از‌جمله زوایای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... است. تکدی‌گری به موضوعات زیادی وابسته است و نمی‌توان موضوعات آسیب‌شناسی و رفتار‌های غلط اجتماعی را با طرح‌های ضربتی حل کرد. در سایر مسائل اجتماعی دیده‌ایم که طرح‌های ضربتی جواب نداده و آن مشکل همچنان ادامه دارد. شاید شکل ظاهری این آسیب‌ها در ساعاتی خاص و در مکان‌هایی برطرف شده باشد، اما اصل داستان سر جای خودش است. برای اجرای یک قانون باید به حواشی و لایه‌های متفاوت آن توجه کرد. درباره تکدی‌گری، حتما نیاز است به لایه‌های اقتصادی، پشت پرده متکدیان حرفه‌ای و از آن سمت افرادی که به دلیل تهی‌دستی و حاشیه نشینی دست به این کار می‌زنند، توجه کرد. به‌ویژه در وضعیت کنونی که برخی به دلیل نامساعد‌بودن شرایط آب‌و‌هوایی دست به مهاجرت زده و دچار استیصال شده‌اند و در ابرکلان‌شهر‌ها نتوانسته‌اند کاری برای خود پیدا کنند و، چون چاره‌ای برای گذران زندگی ندارند، دست به این کار می‌زنند.

روزنامه «قانون» با درج یادداشتی با عنوان «دست یاری به گرفتاران در دام اعتیاد» که به قلم حسین بهلولی درمانگر اعتیاد نگاشته شد، آورده است: شاید نکته قابل تامل جوامع امروزی چرایی و چگونگی کمک به افرادی باشد که به دام اعتیاد دچار شده‌اند واینکه هر یک از ما به عنوان عضوی در این جامعه چگونه دست یاری به سوی آن‌ها بلند و همواره پشتیبان‌شان در جهت رهایی باشیم. اما چگونه؟ ا. لازم است چندین نکته برای کمک به این افراد را برای خوانندگان عزیز بازگو کنیم. ابتدا باید مطمئن شویم یکی از اعضای خانواده، همکار یا دوست‌مان به دام اعتیاد دچار شده که می‌توان از حالات هیجانی، چهره و رفتار‌هایی که انجام می‌دهند، متوجه شد که این فرد گرفتار اعتیاد شده است؛ برای مثال کاهش وزن، تیرگی صورت و گودی زیر چشم‌ها، دیر سرکار آمدن و انجام ندادن کار‌های روزمره یا بی‌اعتنایی نسبت به مسائل زندگی، دروغ گفتن‌های پیاپی برای همکاران و داشتن مشکل با خانواده و حتی مهم‌تر از همه اگر عضوی از خانواده باشد مدام پول گرفتن از پدر و مادر و اگر سرکار باشد پول قرضی گرفتن از همکاران می‌تواند باعث شود که ما بتوانیم درک این را داشته باشیم که فرد مورد نظر ما یا از مشکلی رنج می‌برد یا به دام اعتیاد دچار شده است.

در ادامه این یادداشت می‌خوانیم: رای ما شاید باور کردنی نباشد و این تصور را کنیم که فرد مریض شده یا مشکل خانوادگی دارد، اما به مرور زمان متوجه اصل موضوع خواهیم شد. زمانی که متوجه موضوع شده‌اید و می‌خواهید به این فرد کمک کنید، سعی کنید با او صحبت کنید که راجع به مشکلاتش برای شما حرف بزند، ممکن است ابتدا دفاع کند، سخن نگوید یا این‌گونه مطرح کند که اشتباه فکر می‌کنید، اما بعد از گفتن اینکه قصد کمکش را دارید ممکن است شروع به صحبت و شما را مطلع کند که چرا و چگونه به اعتیاد دچار شده است و با مطرح شدن این مساله، اقدامات لازم برای کمک به این افراد برای شما فراهم می‌آیدکه این خود نیاز به آموزش دارد و در این هنگام شما می‌توانید چند راهکار را داشته باشید؛ برای مثال کلینیک‌های سوء مصرف مواد، کمپ‌های دارای مجوز برای ترک، مراکز سم زدایی یا انجمن معتادان گمنام (NA) از مکان‌هایی هستند که می‌توانند به این افراد کمک کنند. آگاهانه رفتار کنید و برای این افراد مفید باشید، زیرا کمک کردن به آن‌ها هم می‌تواند جنبه مثبت داشته باشد و هم جنبه منفی که برای هرکدام توضیح بیشتری می‌دهیم.

** نگرانی دانش آموزان کنکوری و بازار داغ موسسات مالی
با پایان گرفتن کنکور ۹۷ دانش آموزان در تلاطم انتخاب رشته هستند و این روز‌ها بازار مؤسسات انتخاب رشته دانشگاهی داغ است. با اینکه مسوولان آموزشی همه ساله اعلام می‌کنند که خانواده‌ها فریب موسسات و مشاوران انتخاب رشته را نخورند، سازمان سنجش و آموزش و پرورش هم مشاورانی را برای هدایت آموزشی داوطلبان قرار می‌دهند، اما باز هم هستند افرادی که بی‌توجه به این هشدار‌ها به این مشاوران موسسات آزاد دل خوش می‌کنند.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «دانش‌آموزان در تله مشاوران میلیونی» می‌نویسد: چند روزی است که داوطلبان کنکور ۹۷ دانشگاه‌ها کارنامه هایشان را گرفته‌اند و حالا درگیر انتخاب رشته دانشگاهی هستند. آن‌هایی که رتبه‌های برتر دارند بدون هیچ دغدغه‌ای رشته و دانشگاه مورد علاقه شان را انتخاب می‌کنند و آن‌هایی که رتبه هایشان چندان مناسب نیست دست به دامن مؤسسات انتخاب رشته می‌شوند؛ بنابراین گزارش فقط کافیست یک کنکوری در خانه داشته باشید تا زیر و بم مؤسسات کنکور از ثبت نام تا انتخاب رشته دستتان بیاید. علاوه بر این اگر جست‌و‌جویی هم در گوگل داشته باشید با انبوهی از مراکز مشاوره و انتخاب رشته دانشگاهی مواجه خواهید شد که همه آن‌ها وعده قبولی تضمینی می‌دهند. خیلی هایشان دراینستاگرام صفحاتی تبلیغاتی دارند و مخاطبانشان را در شبکه‌های مجازی شناسایی می‌کنند. آن‌ها با چند جمله گول زننده برای مخاطبانشان نوشته‌اند: آیا می‌دانید با هر رتبه‌ای در رشته دلخواه خودتان قبول می‌شوید؟ اگر رتبه خیلی بالا یا خیلی پایین داشته باشید، آیا باز هم مهم است که انتخاب رشته حرفه‌ای توسط مشاور متخصص انجام شود؟

در ادامه این مطلب آمده است: ما انتخاب رشته شما را بر اساس علاقه‌مندیتان انجام می‌دهیم. البته همه شان گفته‌اند که تضمینی انتخاب رشته می‌کنند و داوطلب در همان شهر و دانشگاهی که دوست دارد قبول می‌شود. در تماسی که با یکی از همین مؤسسات داشتم مسئول دفتر آموزشگاه معروف شهر اعلام می‌کند که آقای دکتر وقت نمی‌کند که به شما مشاوره دهد، شما سه جلسه به مرکز مراجعه می‌کنید دو جلسه ۱۰ دقیقه‌ای برای دانشگاه سراسری و یک جلسه ۱۰ دقیقه‌ای برای دانشگاه آزاد. هزینه این مشاوره یک میلیون تومان است و شما همان جلسه اول باید پول را واریز کنید البته در روزی که پول واریز می‌شود هیچ مشاوره‌ای صورت نمی‌گیرد چرا که وقت مؤسسه پر شده است و دستیاران آقای دکتر هم سخت مشغول مشاوره هستند. به مؤسسه دیگری زنگ می‌زنم و خودم را مادر یک دانش‌آموز کنکوری معرفی می‌کنم که می‌خواهم برای فرزندم که رتبه ۶۰ هزار تجربی شده است انتخاب رشته کنم. مسئول دفتر این آقای دکتر می‌گوید: «انتخاب رشته آقای دکتر تضمینی است و دختر شما می‌تواند رشته خوبی قبول شود. دستیاران دکتر انتخاب رشته می‌کنند و این رشته‌ها به مدیر آموزش ما فرستاده می‌شود مدیر آموزش تایید می‌کند اگر درباره انتخاب رشته مشکلی بود آقای دکتر وارد عمل می‌شوند. هزینه انتخاب رشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و شما اگر می‌خواهید باید در لیست انتظار قرار بگیرید.

روزنامه «آرمان» با انتخاب گزارشی با عنوان «گردش مالی ۳۰ تا ۵۰ میلیاردی انتخاب رشته کنکور» نوشت: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی حدود ۱۰۰ هزار نفر بابت انتخاب رشته پول می‌دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است. ملاک اصلی انتخاب رشته خوب در ابتدا «علاقه» است. در این تب و تاب چند روزه انتخاب رشته، بازار کاذبی شکل می‌گیرد و افرادی تحت عنوان مشاور از ۵۰۰ هزار تا دو و نیم میلیون تومان برای انتخاب رشته از خانواده‌ها پول می‌گیرند. طبق آمار وزیر کار سابق بالغ بر ۸۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه در مشاغل غیرمرتبط با رشته‌شان مشغول به‌کار می‌شوند. در انتخاب رشته آگاهی و شناخت و علاقه مهم است. او درباره گردش‌مالی بازار انتخاب رشته نیز اظهار کرد: ۱۰ درصد داوطلبان یعنی حدود صدهزار نفر بابت انتخاب رشته پول می‌دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان است. این بستری است که آموزش و پرورش ایجاد کرده و صنعت کنکور فضایی درست کرده که باعث شده خانواده‌ها مبالغ قابل‌توجهی صرف کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: انتخاب رشته آنلاین آزمایشی در سایت سنجش موجود است و داوطلبان می‌توانند از آن استفاده کنند که رایگان نیست و البته امکان استفاده از انتخاب رشته آموزش و پرورش در مدارس هم وجود دارد که قیمت آن بیشتر است. دانش‌آموزان می‌توانند از امکانات موجود در دانشگاه‌ها استفاده کنند. ضمن آنکه حتما در اولویت بندی علاقه خود را مورد توجه قرار دهند. به داوطلبان توصیه می‌کنم در ایام انتخاب رشته کنکور به‌جای رفتن به موسسات مختلف با صرف اندکی وقت، تحقیق و مشاوره با اطرافیان برای انتخاب رشته اقدام کنند. تا زمانی که استعدادیابی صورت نگیرد فرد نمی‌تواند در مسیر صحیح زندگی‌اش قرار بگیرد. استعداد‌یابی حلقه مفقوده نظام آموزش و پرورش است. آینده پژوهی در هدایت تحصیلی مهم است و تا زمانی که ندانیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد و در هر بخش به چند نیرو نیاز داریم، نمی‌توانیم هدایت تحصیلی صحیح انجام دهیم. تبلیغات کاذب فراوان از سوی موسسات انجام می‌شود.

روزنامه «صبح نو» در مطلبی با عنوان «سودجویان همچنان از مرداب تست‌های چهارگزینه‌ای پول‌های میلیاردی صید می‌کنند» به گفت: وگو با مصطفی حائری، کارشناس و مشاور آموزشی پرداخت و نوشت: این فرایند باید از ابتدای تحصیل شروع شود که متاسفانه این اتفاق در سیستم آموزشی ما نمی‌افتد و معمولاً به سال‌های آخر تحصیل محدود می‌شود. استعدادیابی حلقه مفقوده نظام آموزشی است و تا وقتی استعدادیابی صورت نگیرد دانش‌آموزان نمی‌توانند در مسیر صحیح زندگی خود قرار گیرند. تا زمانی که ندانیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد و در هر بخش از بازار کار به چه تعداد نیرو نیازمندیم نمی‌توانیم هدایت تحصیلی خوبی انجام دهیم. تبلیغات کاذب از سوی مؤسسات در این ایام افزایش می‌یابد. بچه‌ها اصطلاحات دفترچه را نمی‌دانند و به همین خاطر به سراغ مؤسسات می‌روند و مبالغی هزینه می‌کنند در حالی که در خود دفترچه به‌صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می‌کند. به داوطلبان توصیه می‌کنیم در این چند روز باقی مانده به جای رفتن به مؤسسات، وقت بگذارند، تحقیق کنند و از اطرافیان که آگاهی و اطلاعات دارند مشاوره بگیرند.

در ادامه این گفت: وگو آمده است: همه ما کم و بیش با انواع تبلیغات انتخاب رشته که درفضای مجازی و کوچه‌ها و خیابان‌ها اعلام می‌شوند آشنا هستیم، تبلیغاتی که اغلب هزینه بالایی را از داوطلبان طلب می‌کنند و مدعی هستند با روند انتخاب رشته آن‌ها رتبه داوطلب سهم کمی در پذیرش دانشگاه دارند و حتماً با این روش به هدف دست می‌یابند. مراکزی که گاه حتی خود مشاور نام برده شده در تبلیغات را داوطلب نمی‌بیند یا حتی زمان کافی برای مشاوره به داوطلب داده نمی‌شود تا از توان و علایق خود بگوید و انتخاب رشته‌ای بر این مبنا داشته باشد، اما به جهت تبلیغات گول زننده و نام که برخی مراکز دارند نان‌شان این روز‌ها در روغن است.

** حال و هوای نامناسب این روز‌های صنعت کاغذ
صنعت کاغذ به عنوان یکی از صنایع سازگار با محیط زیست، جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی یافته و در صنایع متعددی از جمله مواد غذایی و آشامیدنی، مراقبت‌های بهداشتی، حمل و نقل، ساخت و ساز و... کاربرد پیدا کرده است. اما این روز‌ها حال و هوای صنعت کاغذ در کشور خوب نیست و عده‌ای افراد فرصت طلب و رانت جو وارد بازار شده و عرصه را برای مصرف کنندگان کاغذ تنگ کرده اند.

روزنامه «ایران» با درج مطلبی با عنوان «زنگ خطر تعطیلی نشریات کاغذی» به گفت: وگو با اهالی رسانه پرداخت و مشکلات حاد تهیه کاغذ را بررسی کرد و نوشت: به غیر از رسانه‌هایی که به نوعی مرتبط با دولت و شهرداری هستند، روزنامه‌ها و نشریات چاپی بخش خصوصی با شرایط بسیار سختی روبه‌رو هستند. آنقدر در بحث کاغذ با مشکلات متعددی روبه‌رو شده‌ایم که معتقدم نشریات بخش خصوصی با خون و دل بسیار منتشر می‌شود. کاغذ مورد نیازمان را روزانه خریداری می‌کنیم، شرایط طی این چندماه بد بود و حالا بدتر هم شده. در ارتباط با مشکلاتی که در تهیه کاغذ داریم با هر یک از مسئولان که حرف می‌زنیم همه می‌گویند حل می‌شود! اما ما که هنوز چیزی ندیده‌ایم. ارشاد می‌گوید کاغذ روزنامه نباید از کیلویی چهار هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر فروخته شود، اما خود ما در آخرین خریدمان بابت هر کیلو پنج هزار و ۳۰۰ تومان پرداخت کردیم. اگر شرایط به همین منوال ادامه یابد ما در نهایت تا دو ماه دیگر دوام خواهیم آورد. کاغذ روزنامه نه تنها قیمت ثابت ندارد بلکه همچنان با نوسانات قیمت دلار باید منتظر تغییرات آن هم بود، این در شرایطی است که همچنان کاغذی که با ارز دولتی سه هزار و ۸۰۰ تومانی وارد بازار کاغذ شده به طور کامل در اختیار مصرف کنندگان قرار نگرفته و همچنان سرنوشت پرونده واردکنندگانی که ارز دولتی دریافت کرده‌اند معلوم نیست.

در ادامه این گفت: وگو آمده است: شرایط ما هم جدا از دیگر رسانه‌های چاپی نیست، برخلاف گذشته ناچار به خرید روزانه کاغذ هستیم و این در شرایطی ست که کاغذ در بازار موجود نیست. اگر هم باشد با قیمتی بسیار بالاتر از مبلغ پایه‌ای که ارشاد در نظر گرفته عرضه می‌شود. همین چند وارد کننده محدود نیز به شکل قطره چکانی کاغذ می‌فروشند، دلایل خاص خود را هم دارند، این که بارشان در گمرک مانده یا موفق به دریافت ارز مبادله‌ای نشده‌اند. از دوستانی که می‌گویند کاغذ هست باید پرسید که با چه قیمتی؟ همین الآن با هر کیلو هزار تومان بالاتر می‌توان کاغذ تهیه کرد، اما مسأله این جاست که در توان رسانه‌های ما، بویژه در بخش خصوصی نیست. ما آخرین مرتبه با چهار هزار و چهارصد تومان کاغذ خریداری کردیم، اما در بازار پنج هزار و چهار پانصد تومان فروخته می‌شود.

روزنامه «صبح نو» در گزارشی با عنوان «احتکار کاغذی» می‌نویسد: در میان اخبار ریز و درشت اقتصادی که این روز‌ها ذهن همه مردم را به خود مشغول کرده است اهالی فرهنگ، اما دغدغه‌های دیگری هم دارند. علاوه‌بر مسائل دیگری که این روز‌ها همه با آن مشغول هستند، کاغذ این کالای استراتژیک این روز‌ها در پیچ و تاب گرانی دلار آن روی ناخوش خود را به اهالی فرهنگی و خصوصاً ناشران نشان داده است. همچنان که مسأله کاغذ بحث روز این روز‌های اهالی فرهنگ، ناشران و حتی نویسندگان است وزیر ارشاد خبری را اعلام کرده که در ظاهر به نظر هولناک می‌رسد و اگر برای آن فکری نشود شاید باعث تعطیلی بخشی از فرهنگ مکتوب کشورمان شود. موجودی در تأمین کاغذ تنها دو ماه آینده است و باید بانک مرکزی برای تأمین کاغذ سفارش با نرخ ارز دولتی تضمینی را داشته باشد.

در ادامه این مطلب می‌خوانیم: حال در شرایطی که بسیاری از مصرف‌کنندگان کاغذ درباره مسأله واردات کاغذ با ارز دولتی انتقاد‌های جدی داشتند و حتی وزیر ارشاد هم از تخلف ۱۰ میلیارد تومانی در ماجرای واردات کاغذ خبر داد. اما سوالی که پیش می‌آید این است که در شرایطی که ارز کافی و لازم برای ورود کاغذ به کشور تخصیص داده شده و حتی کاغذ نیز وارد شده چرا باید مسأله کمبود ارز در این شرایط مطرح باشد. آقای همایون امیرزاده، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره مسأله کمبود کاغذ در کشور طبق سخنان وزیر ارشاد گفت: آقای وزیر در زاهدان ناظر بر این بود که باید در حوزه کاغذ در چندماه آینده فکر اساسی کرد و این حرف درستی هست. بر اساس میزان ارزی که دریافت شده و سیاست‌های ارزی و مشکلاتی نظر افزایش قیمت و تعیین قیمت تعیین شده و میزان ورودی کاغذ به کشور و میزان کاغذ موجود در انبار‌ها اقتضا می‌کند برای بعد از دو سه ماه آینده در این زمینه، شرایط برای ایجاد تسهیلات لازم و تخصیص ارز به واردکنندگان صلاحیت‌دار و هم در زمینه سیاست‌های ثبات بازار باید تلاش کنیم و الا اگر همین شیوه ادامه پیدا کند طبیعتاً دچار مشکل خواهیم شد.

روزنامه «گسترش تجارت» در مطلبی با عنوان «فرصت طلبان کاغذ را احتکار کردند» نوشت: روش توزیع ارز از ابتدا، اشتباه بود و همین موضوع فرصت را در اختیار عده‌ای سودجو قرار داد. در این راستا نیاز بود تا مکانیسمی هدفمند تعریف شده و سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا یا مجامع تخصصی مربوطه اهلیت متقاضیان ارز را تایید می‌کردند، اما شاهدیم این موضوع امروز در مسیر اشتباه وارد شده است. ظلم بزرگی به روزنامه نگاران شده و معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد مجدانه باید پیگیر حل و فصل این مشکل باشد. برخی افراد سودجو با فرصت طلبی، ارز دولتی گرفتند، اما خارج از مسیر در بازار به دنبال توزیع کالاهایشان هستند و این اجحاف به روزنامه نگاران است؛ در این راستا دستگاه‌های نظارتی باید با قوت وارد عمل شوند. در این زمینه نباید فقط به ارائه فاکتور خارجی بسنده کرد، بلکه باید قیمت جهانی کاغذ از وب سایت‌های مختلف گرفته شود که با بررسی آن‌ها در می‌یابیم قیمت‌ها نباید آنچه امروز در بازار است، باشد. دولت همواره با ارائه یارانه از قشر روزنامه نگاران حمایت کرده و این سندیکا نیز آماده است در صورت مجوز دولت، با محتکران برخورد و فرصت طلبان را معرفی کند.

در ادامه این گزارش آمده است: تاکنون ۱۸۰ هزار تن در سال برای تولید کاغذ تحریر ظرفیت سازی شده و این ظرفیت برای تولید کاغذ روزنامه به سالیانه ۴۰ هزار تن رسیده است، اما به دلیل حمایت نشدن در سال‌های گذشته، برای فعالان این ۲ عرصه مقرون به صرفه نبوده و تولیدی انجام نمی‌دهند. فعالان مطبوعاتی کشور باید مدل‌های تجربه شده در جهان را تجربه کنند که یکی از آن‌ها استفاده از کاغذ‌های بازیافتی در تولید روزنامه است. در ایران به دلایل فراوان از جمله درآمد‌های نفتی و ارائه یارانه، از بهترین نوع کاغذ‌ها برای تولید روزنامه استفاده می‌شود، اما امروز که شرایط این صنعت عوض شده بهترین فرصت است تا فرهنگ مصرف کاغذ را تغییر دهیم.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: