mashiz.ir

رئیس انجمن نابینایان ایران از عدم مناسب سازی فضاهای عمومی کشور برای تردد توانخواهان میگوید؛

رئیس انجمن نابینایان ایران از وجود 150 هزار نابینای مطلق در کشور خبر داد و گفت: خانواده های این افراد نیز با مشکلاتی مواجه هستند که باید بطور ویژه از آنان حمایت شود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۷ - ۱۶ مرداد ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر-علی اکبر جمالی روز یکشنبه در آیین گشایش کتابخانه گویای دیجیتال ویژه نابینایان و کم بینایان در مجتمع ارشاد ایلام افزود: از این تعداد،۱۰ هزار نفر عضو این انجمن بوده و در فعالیت‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و ... این مرکز فعالیت دارند.
وی به معضل عدم مناسب سازی فضا‌های عمومی کشور برای سهولت تردد توانخواهان اشاره کرد و ادامه داد: مسئولان باید دست در دست هم داده تا مبلمان شهری اصلاح و این قشر نیز همچون سایر افراد از این حق شهروندی برخوردار شوند.
مدیر عامل انجمن نابینایان از مسئولان خواست تا با برنامه ریزی و هدفگذاری مناسب زمینه رفاه حال توانخواهان جامعه را فراهم کرده تا فرصت‌های برابر برای همگان در جامعه ایجاد شود.
معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام نیز در این آیین گفت: نگاه دولت تدبیر و امید به عموم توانخواهان مثبت بوده و تلاش می‌شود در حوزه خدمات دهی به نابینایان توجه مضاعف داشته باشیم و در این زمینه از هر گونه همکاری درون بخشی و دولتی که برای تسهیل زندگی روشندلان نیاز باشد دریغ نخواهد شد.
محمد نوذری با اشاره به استعداد‌های توانخواهان گفت: راه اندازی این کتابخانه می‌تواند توانایی‌های روشندلان را فعال و بروز دهد.
وی با ابراز رضایت و خرسندی از گشایش کتابخانه گویای نابینایان و کم بینایان این اقدام را موجب فعال کردن ظرفیت‌ها و استعداد‌های روشندلان استان به عنوان سرمایه‌های گمنام برشمرد.
در حاشیه این آیین نیز کتابخانه گویای دیجیتال ویژه نابینایان و کم بینایان در محل کتابخانه مرکزی شهر ایلام افتتاح شد.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان در این خصوص توضیح داد: این کتابخانه به عنوان چهاردهمین کتابخانه تخصصی است که توسط شرکت سامسونگ و با تامین هزینه سه میلیارد ریالی راه اندازی شده است.
مراد جلیلیان افزود: این کتابخانه مجهز به کتاب‌های بریل، نرم افزار‌های گویا ویژه بزرگسالان و کودکان، دستگاه‌های به دید، برجسته نگار و ... بوده و عموم روشندلان می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.
وی با ذکر اینکه کتاب‌های این کتابخانه بصورت صوتی تهیه و به روشندلان ارایه می‌شود گفت: علاوه بر این وسایل اسباب بازی نیز در این کتابخانه فراهم تا کودکان روشندل در صورت خستگی از آن‌ها استفاده کنند.
از مجموع ۱۲ هزار و ۷۰۰ توانخواه در استان ایلام ۲ هزار و ۱۷۸ نفر روشندل هستند.

منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار مرکز توانبخشی حضرت ابوالفضل العباس(ع)