mashiz.ir

کد خبر: ۳۵۳
به بهانه درگذشت دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد و موسس بنیاد خیریه کوفی عنان؛

کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد در روز هشت آوریل سال ۱۹۳۸ در شهر کوماسی در جنوب کشور غنا به دنیا آمد. وی در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ به عنوان هفتمین دبیرکل سازمان ملل فعالیت کرد و اخیرا به عنوان رئیس کمیسیون مسئول رسیدگی به بحران میانمار فعال بود و پیش از آن نیز نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بود. کوفی عنان همچنین توانست جایزه صلح نوبل را به دلیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه به خود اختصاص دهد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۴ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر-کوفی عنان دبیر کل اسبق سازمان ملل متحد در روز هشت آوریل سال ۱۹۳۸ در شهر کوماسی در جنوب کشور غنا به دنیا آمد. وی در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۶ به عنوان هفتمین دبیرکل سازمان ملل فعالیت کرد و اخیرا به عنوان رئیس کمیسیون مسئول رسیدگی به بحران میانمار فعال بود و پیش از آن نیز نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه بود. وی همچنین توانسته بود جایزه صلح نوبل را به دلیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌ به خود اختصاص دهد.

عنان در زمان تحصیل در دبیرستان کلیسای متدیست معنای کمک به بی‌بضاعتان و نیازمندان را درک کرد و بلافاصله پس از اتمام تحصیل در سال ۱۹۵۷ به جنبش استقلال غنا از استعمار بریتانیا پیوست. او عضویت در جنبش مبارزه با استعمار بریتانیا و تلاش برای استقلال کشور را هیجان‌انگیزترین دوره زندگی‌اش می‌دانست و باور داشت نسل او تغییر را به چشم دیدند و پی بردند همه‌چیز امکان‌پذیر است. سپس از کالج علم و تکنولوژی کوماسی، کالج مک آلیستر دانشگاه مینه سوتا، انستیتو مطالعات بین‌المللی ژنو و مدرسه اسلون دانشگاه ام. آی. تی در رشته روابط بین‌الملل فارغ‌التحصیل شد. او به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، آفریقایی و کرو مسلط بود.

کوفی عنان، قهرمان صلح ، توسعه پایدار و حقوق بشر


عنان در سال ۱۹۹۷ به‌عنوان دبیر کل سازمان ملل متحد انتخاب و جایگزین پطرس غالی مصری شد. از جمله موفقیت‌های او در زمان ریاستش بر سازمان ملل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: مبارزه با همه‌گیری ایدز، ایجاد صندوق جهانی بهداشت و ایدز، مخالفت با حمله نظامی به عراق و تحریم‌ها علیه ایران، تلاش برای حل و فصل بحران رواندا و نیجریه، کمک به برگزاری مذاکرات جدایی‌طلبان تیمور شرقی از اندونزی، یافتن راهی مسالمت‌آمیز برای نشاندن دولت اسرائیل و دولت خودگردان فلسطین پشت میز مذاکرات صلح . او در سال ۲۰۰۱ به پاس تلاش برای تبدیل جهان به دنیایی سرشار از صلح و آرامش همراه با سازمان ملل متحد برنده جایزه صلح نوبل شد. او در طول زندگی اش برای یک جهان عادلانه و صلح آمیز جنگید و از او به عنوان حامی صلح، توسعه پایدار و حقوق بشر یاد می‌شود.


در سال ۲۰۰۷، کوفی عنان بنیاد خیریه غیرانتفاعی کوفی عنان را با هدف ترویج صلح و آرامش و تقویت ظرفیت‌های مشارکت مردم در امور در کشور سوئیس و در شهر ژنو تاسیس کرد. او با تاسیس این بنیاد تلاش کرد تا اراده سیاسی را برای غلبه بر تهدیدات صلح، توسعه پایدار و حقوق بشر بسیج کند. او معتقد بود همه شرایط و تخصص‌های لازم برای کنترل و حل مشکلاتی ماند فقر، درگیری‌های خشونت آمیز و.. وجود دارد، اما به علت عدم وجود رهبری مناسب و اراده سیاسی در جهان، متوقف شده است. او همچنین معتقد بود هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند بدون رعایت قانون و احترام به حقوق بشر باقی بماند. به همین دلیل او این بنیاد را برای هماهنگ شدن رهبران صلح جهانی برای رسیدن به یک هدف مشترک و برای شناسایی تهدیدات جدیدی که صلح و امنیت را تحت تاثیر قرار میدهد، راه اندازی کرد. زمینه‌های دیگر این بنیاد، شامل دموکراسی و انتخابات، تغییر سیاست‌های مواد مخدر، مبارزه با گرسنگی و توانمند سازی رهبران جوان است.


بنیانگذار و اعضای هیات رئیسه بنیاد خیریه کوفی عنان باور داشته و دارند جوامع پیشرفته که شهروندانشان در آرامش و صلح زندگی می‌کنند بر سه ستون صلح و امنیت، توسعه پایدار و حقوق بشر و حاکمیت قانون استوار هستند. ماموریت این بنیاد بسیج رهبری و حل‌وفصل معضلات و بحران‌های سیاسی خشونت‌آمیز، برگزاری انتخابات سالم، کمک به کاهش تخریب محیط‌زیست و... است.


کوفی عنان و مدیران بنیاد با استفاده از ارتباطات وسیعشان امکانات و پشتیبانی‌های موردنظر را برای حل‌وفصل تعارض‌های بین‌المللی -بحران و جنگ داخلی در سوریه، حل وفصل اختلافات میان عراق و شورای امنیت در خصوص قطعنامه بازرسی‌های سلاح، جلوگیری از نسل‌کشی در جریان تجزیه سودان و استقلال سودان جنوبی، منع خشونت اسرائیل علیه حزب الله، کمک به کشور‌های شمال آفریقا برای گذر مسالمت‌آمیز از جنبش بهار عربی، تاسیس موسسه انقلاب سبز با هدف آموزش کشاورزان خرده پا و ترویج کشاورزی مدرن در قاره آفریقا - کسب می‌کردند. این بنیاد توسط کمک‌های مالی خیرخواهانه موسسات عمومی و خصوصی تامین شده و می‌شود.نمودار زیر که در سال ۲۰۱۵ تهیه شده، نشان می‌دهد که منابع مالی این موسسه در کدام زمینه‌ها خرج می‌شود. درحقیقت سه موضوع از اصلی‌ترین اهداف مورد نظر این بنیاد که هر کدام ۱۸ درصد از منابع مالی را به خود اختصاص می‌دهند، میانجی گری و حل بحران، مبارزه با گرسنگی و حمایت از دموکراسی و بکپارچگی در انتخابات هستند و ۷% که کمترین هزینه را به خود اختصاص می‌دهد برای ترویج و تربیت جوانان با قدرت رهبری است.


کوفی عنان، قهرمان صلح ، توسعه پایدار و حقوق بشر


به گزارش سایت بنیاد نیکوکاری عنان، وی پس از تحمل دوره‌ای کوتاه از بیماری روز شنبه ۱۸ آگوست ۲۰۱۸ (۲۷ مردادماه) در سن ۸۰ سالگی و در بیمارستانی در شهر «برن» سوئیس درگذشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس