mashiz.ir

کد خبر: ۴۳۳

یکی از وظایف شما به عنوان والدین اینست که مسئولیت پذیری را به فرزندان خود بیاموزید. یکی از راه هایی که مطمئن شوید فرزندتان مسئولیت درست را پذیرفته است اینست که هر کدام از شما والدین نیز بدانید مسئولیت های خود شما کدامند؟

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۱ - ۱۰ آذر ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر- استقلال چیزی نیست که کودک شما خودش آن را به دست بیاورد. آنها نه دیدگاهی در مورد استقلال دارند، نه تجربه ای و نه مهارتی برای پرورش استقلال بدون شما. استقلال هدیه ای است که شما به کودک خود می دهید و آنها نیز این هدیه را گرامی داشته و در سراسر عمر خود از آن بهره می برند. اغلب والدین بخاطر محبت شدید به فرزند، دوست دارند همواره در کنارشان باشد اما باید مراقب بود که محبت هاى کاذب، مانع از آن نشود که کودک استقلال خود را از دست بدهد؛ زیرا اگر همچون یک نهال نورس براى همیشه در سایه یک درخت تنومند قرار گیرد، رشد و نمو لازم را نخواهد یافت و در برابر طوفان های زندگى و فشار حوادث مقاومت لازم را نخواهد داشت. شاید به همین دلیل بود که یعقوب(ع) در برابر پیشنهاد فرزندان با تمام علاقه اى که به یوسف(ع) داشت، حاضر شد او را از خود جدا کند.

چگونه به استقلال شخصیت فرزندمان کمک کنیم؟

استقلال فرزندان چه نقشی در تربیت آن ها دارد؟

این یک مساله مهم تربیتى است که بسیارى از پدران و مادران از آن غفلت دارند و به اصطلاح فرزندان خود را «عزیز دردانه» پرورش مى دهند، آن چنان که هرگز قادر نیستند بیرون از چتر حمایت پدر و مادر زندگى داشته باشند، چنین افرادى در برابر یک طوفان زندگى به زانو در مى آیند، و فشار حوادث آنها را بر زمین مى زند.
و باز به همین دلیل است که بسیارى از شخصیت هاى بزرگ کسانى بودند که در کودکى، پدر و مادر را از دست دادند، و به صورت خودساخته و در میان انبوه مشکلات پرورش یافتند.
مهم این است که پدر و مادر به این مساله مهم تربیتى توجه داشته باشند، و محبت هاى کاذب مانع از آن نشود که آنها استقلال خود را باز یابند. این موضوع هرگز با مساله پیوند خویشاوندى و حفظ مودت و محبت منافات ندارد، بلکه محبتى است عمیق و پیوندى است حساب شده بر اساس مصالح هر دو طرف.فرزند پروری یکی از دغدغه ها و تکالیفی است که بر عهده والدین گذاشته شده است از این رو داشتن فرزند مستقل و کارآمد برای والدین یک نقطه قوت، مزیت و حتی نوع ارزیابی فرزندان محسوب می شود

فرزند اجتماعی

برای داشتن فرزندانی مستقل، لازم است نکات زیر را رعایت کنیم:

۱. به فرزند اجازه انتخاب بدهیم
می‌خوای لباس قرمزه رو بپوشی یا بنفشه؟ آبمیوه می‌خوری یا چای؟ مشق هات رو الان می‌نویسی یا بعد از اینکه کمی استراحت کردی؟

۲. وقتی برای انجام کاری  تلاش می‌کند، او  را تشویقش کنیم
مثلا وقتی داره سعی میکنه لباسش رو بپوشه، صبور باشیم و بدون اینکه از کارش ایراد بگیریم بهش بگیم «از اینکه می‌بینم خودت می‌تونی این کار رو بکنی خوشحالم». 
چگونه به استقلال شخصیت فرزندمان کمک کنیم؟

۳. حریم خصوصی او را رعایت کنیم و بیش از اندازه سوال نپرسیم
وقتی بچه از مدرسه میاد اونو سوال پیچ نکنیم. بهش فرصت بدیم تا خودش تو یه فرصت مناسب برامون بگه که چه اتفاق‌هایی افتاده و ما مشتاقانه گوش بدیم.

 ۴.  وقتی سوالی برایش پیش می آید و از شما می‌پرسد، فوری  جواب ندهید، اجازه دهید خودش کمی درباره اش فکر کند.
مثلا وقتی می‌پرسه - مامان بارون از کجا میاد؟
جواب بدهیم - تو چی فکر می‌کنی؟

 ۵.  فرزند را نا امید نکنیم
وقتی کودک می‌خواهد کاری را انجام بدهد هیچوقت مایوسش نکنیم و به او نگوییم: برای تو سخته، تو نمی‌تونی، کار بزرگ‌تر هاست و ...
به جای آن توضیح بدهیم که برای رسیدن به هدفش چه کارهایی لازم است انجام دهد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار مجموعه مدارس دخترانه ریحانه