mashiz.ir

کد خبر: ۴۵۴

معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: وزیر آموزش و پرورش گام‌های جدی در راستای تحول در محتوای آموزشی برداشته است، اما در حوزه مالی و اداری نیز نیازمند رسیدن به قوانین خاص هستیم.

تاریخ انتشار: ۱۷:۲۲ - ۲۸ آبان ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر- علی اللهیار ترکمن،درباره آخرین پیگیری ها درباره خارج شدن آموزش و پرورش از قوانین عام کشوری و به سمت هیات امنایی کردن مناطق کشور حرکت کردن، افزود: بحث کلی ما در آموزش و پرورش این است که نباید با قوانین عام کشوری اداره شود و یا مورد پیگیری و نظارت قرار بگیرد. چرا که در این صورت نمی تواند نیازهای عمومی همه مناطق کشور را پوشش دهد.

آموزش و پرورش باید با قوانین خاص مالی و اداری مدیریت شود

وی ادامه داد: به همین خاطر معتقد هستیم باید از قوانین خاص تبعیت کنیم و همانطور که هر دانشگاهی با توجه به شرایط آموزشی و پژوهشی که دارد اداره می شود ما نیز باید هیات امنایی این وزارتخانه را اداره کنیم. اما کل دانشگاه های کشور کمتر از ۱۸۰ است در حالی که ما ۷۶۰ منطقه آموزشی داریم. برای همین سئوال ما این است که اگر می خواهیم قوانین خاص داشته باشیم با چه هیات امنایی باید آن را پوشش دهیم که به نظر ما منطقه ای می توان این کار را صورت داد و هر چند منطقه را یکی کرد و یک هیات امنا داشت. 

به گفته معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، این طرح هم اکنون در حد پیشنهاد و در حال مطالعه است اما آموزش و پرورش گریزی از اینکه به این سمت برود ندارد. وی در این باره بیان کرد: وزیر آموزش و پرورش گام های جدی در راستای تحول در محتوای آموزشی برداشته است اما تا وقتی ما در حوزه مالی و اداری به قوانین خاص نرسیم نمی توانیم به تحول برسیم و برخی از این موارد را اجرایی کنیم.

الهیار ترکمن درباره بحث بودجه و استانی شدن بودجه آموزش و پرورش که سال گذشته مطرح شد اما رای نیاورد، درباره این طرح برای سال جاری نیز اظهار کرد: استانی شدن بودجه به این شکل است که اعتبارات در جدول ۷ عینا به جدول شماره ۱۰ منتقل می شود. اما تغییری در ماهیت بودجه ایجاد نمی کند. تنها به جای آنکه درباره بودجه در مرکز تصمیم گیری شود، در استان ها این اتفاق می افتد. 

وی ادامه داد: ما طرح اولی را دوباره مطالعه می کنیم و تابع سیاست های دولت در این باره هستیم. پیشنهاد ما ملی بودن بودجه این وزارتخانه است. هم سازمان برنامه استان ها و هم ادارات کل آموزش و پرورش استان ها بر ملی بودن تاکید دارند چرا که اگر کسری داشته باشیم وقتی بودجه استانی باشد این کسری تشدید می شود. ولی قانون برنامه ششم توسعه بر استانی شدن بودجه تاکید دارد. حال اگر دولت و مجلس مانند سال گذشته به این تشخیص برسند که بودجه آموزش و پرورش باید ملی اداره شود که ما همان را پیش می بریم وگرنه ساز و کار استانی شدن را پیگیری می کنیم.

منبع: مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار مجموعه مدارس دخترانه ریحانه