mashiz.ir

کد خبر: ۴۵۵
دکتر پروین عباسپور رئیس هیت مدیره موسسه خیریه کوثر مشیز مطرح کرد:

خانم عباسپور گفت:شفافیت نظام مالی موسسه خیریه مشیز و پرهیز جدی از آفت نمایشی بودن مسئولیت اجتماعی،این خیریه را از بدو تاسیس در زمره یکی ازخوش نام‌ترین مؤسسات قرارداده است.

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۰ - ۲۸ آبان ۱۳۹۷
پ
تعداد نظرات: ۱ نظر

آفرینش برتر- موسسه خیریه کوثر مشیز دارنده نشان زرین مسئولیت اجتماعی ایران با راه اندازی و اداره ۱۹ مرکز شبه خانواده، چهار مرکز درمانی، دو مرکز نگهداری، حرفه آموزی و توانبخشی معلولین و یک مجتمع آموزشی غیرانتفاعی، در زمینه ارائه خدمات به هموطنان و به ویژه محرومین همت گماشته و کوشیده است ضمن ایفای نقش موثر در حیطه مسئولیت اجتماعی،گام موثری نیز در مسیر مقابله با معضلات اجتماعی و ارتقای سطح سلامت کشور بردارد و برای گسترش فعالیت های خود در آینده نیز دارای راهبرد و برنامه منسجم می باشد.

آنچه در ادامه می خوانید مصاحبه با خانم دکتر پروین عباسپور رئیس هیئت مدیره موسسه خیریه کوثر مشیز در باب مسئولیت اجتماعی و نقش موسسه خیریه کوثر مشیز در مسیر ارتقای سطح این مسئولیت مهم در جامعه می باشد.

 

به اعتقاد شما تفکر حاکم بر سازمان تا چه اندازه می‌تواند روح فعالیت مرتبط با مسؤولیت اجتماعی را بسط و گسترش دهد ، آیا در این حوزه نمونه عینی در مجموعه تحت نظر شما وجود دارد ؟ منظور نقش رهبری سازمان در توسعه مسؤولیت اجتماعی می باشد.

 

با توجه به مفهوم مسؤولیت اجتماعی، سازمان ها در مقوله رهبری و مدیریت سازمان در مقابل جامعه‌ای که در آن فعالیت دارند مسئول هستند زیرا از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن استفاده می‌نمایند. مسؤولیت اجتماعی سازمان در پیوند با مسؤولیت سازمانی  به فعالیت هایی گفته می شود که فراتر از منابع سازمان بلکه پیش برنده منافع اجتماعی می باشد. در واقع رهبری و هدایت سازمان با تفکر مسئولانه عمل کردن در مقابل جامعه و محیط اجتماعی می باشد. وقتی این تفکر توسط رهبر و مدیران سازمان به عنوان استراتژی (راهبرد) در کلیه فعالیت های ذهنی - عینی سازمان نهادینه شود به صورت فرهنگ سازمانی در سطوح مختلف سازمان گسترش می یابد. شکوفایی این فرهنگ موجب تحول مطلوب در عملکرد و در نتیجه بهره وری بالا و انجام مسؤولیت اجتماعی با زیباترین اقدام در اجتماع صورت می پذیرد. در نمونه های عینی، مشارکت افراد برای سپرده گذاری در مؤسسه اعتباری به منظور کسب سود و اخذ تسهیلات برای رفع نیازهای ضروری، توانسته فعالیت های وسیع در بخش مسؤولیت اجتماعی از جمله «وام کم بهره بانکی به بنگاه های اقتصادی کوچک جهت اشتغال زایی»، «ساماندهی کودکان در معرض آسیب در مراکز شبه خانواده»، «مراکز توانبخشی جهت کم توانان ذهنی – جسمی – حرکتی»، «مراکز درمانی به منظور ارتقاء بهداشت و سلامت گروه های کم درآمد جامعه» و سایر فعالیت هایی که مؤسسه خیریه کوثر مشیز در این زمینه انجام داده است را منجر شود که این مهم، از تفکر مشارکت مردم در خدمات خیریه جمعی و کسب سود فردی در جهت سرمایه گذاری اجتماعی که منجر به تولید سرمایه اجتماعی می شود و هم مسؤولیت اجتماعی را در بالاترین سطح به انجام می رساند ناشی می شود.

 

اساسا فرآیند مسؤولیت اجتماعی بنگاهی، منجر به انتفاع غیرمستقیم سازمان می شود ؟ آیا تا بحال با این رویکرد پروژه های توسعه بازار را انجام داده اید؟

بدون تردید منفعت اجتماعی، ثمره شیرین فرایند مسؤولیت اجتماعی است چون نتیجه؛ موجب رفاه اجتماعی می گردد که همه آحاد جامعه را در بر می‌گیرد بطوریکه می توان آن را به  عنوان یک مکانیسم برد – برد در عملکرد سازمان تصور نمود، هرچه مسؤولیت اجتماعی با بهترین روش انجام شود به همان اندازه، موجب ایجاد انگیزه و افزایش کارایی و اثربخشی در سازمان شده و در نتیجه بهره‌وری بالاتر و نفع بیشتر عاید سازمان می‌گردد. مهمترین پروژه هایی که تا کنون با رویکرد مذکور انجام شده است شامل «توسعه مراکز آموزشی غیر دولتی و مراکز درمانگاهی» می شود که همواره در این مراکز با مدیریت کارآمد، ارائه خدمات با کیفیت و با بهره گیری از تجربه و دانش روز به جامعه؛ مخصوصا اقشار کم درآمد می شود و سود حاصل از این پروژه‌ها در قالب فرایند مسؤولیت اجتماعی، مجددا به چرخه خدمات با مقبولیت بالاتر بازگشته و صرف توسعه و بهبود کیفیت مراکز شبه خانواده، مراکز توانبخشی و دیگر مراکز تابعه می شود.

 

نظر شما درخصوص عبارت «اگر فرآیند اجرای پروژه های مسؤولیت اجتماعی، منجر به سود آفرینی برای سازمان شود» چیست و آیا نمونه عملی در این حوزه داشته اید که یا نافی این عبارات و یا هم راستا با آن بوده باشد؟

چنانچه فرایند مسؤولیت اجتماعی به طور منطقی و مشروع توسط یک سازمان انجام شود قطعا سودآفرینی خواهد داشت. این موسسه در بخش سرمایه گذاری اقتصادی با توجه به همه ابعاد مسؤولیت اجتماعی به ویژه ابعاد اخلاقی، قانونی و بشردوستانه را مد نظر داشته و سود حاصل از این بخش را در مسیر ارتقای رفاه اجتماعی هزینه نموده است. به موارد عینی برای کاهش و پیشگیری از آسیب های اجتماعی نیز در پاسخ های گذشته اشاره شد.

 

پروژه‌هایی را که با رویکرد مسؤولیت اجتماعی در موسسه به انجام رسانده‌اید را نام ببرید.

این مؤسسه در نظر دارد با برنامه‌ریزی صحیح و کارشناسانه، زیر ساخت‌های لازم جهت اشتغالزایی افراد جامعه به خصوص افراد تحت پوشش را با نگاه گسترده تری از نظر تعداد و مکان فراهم آورد تا علاوه بر اینکه افراد نیازمند جامعه به خودکفائی مالی دست پیدا می کنند مانع از بروز بحران‌های اجتماعی ناشی از فقر و بیکاری نیز بشود. در این راستا و در اولین گام، این مؤسسه با آموزش روش های نوین کارآفرینی جهت افراد تحت پوشش که مهمترین وظیفه موجود است قصد دارد نگرش افراد تحت پوشش را به بُعد اقتصادی زندگی ارتقاء دهد. لازم به ذکر است این مؤسسه تاکنون پروژه هایی از قبیل: «راه اندازی دفتر جمعیت مبارزه با اعتیاد»، «راه اندازی کارگاه آموزشی و تولیدی خیاطی و شیرینی پزی»، «ایجاد شغل برای بیش از 100 نفر از فرزندان ترخیصی»، «ایجاد شغل برای بیش از  15 نفر از خانواده فرزندان»، «برنامه ریزی در زمینه کارآفرینی برای فرزندان تحت پوشش و ترخیص شده از مراکز»، «کمک به اطعام افراد بی بضاعت در شهرستان کرمان»، «کمک به زلزله زدگان در استان‌های مختلف»، «کمک به تحصیل و درمان افراد بی بضاعت»، «ایجاد مراکز شبه خانواده ویژه کودکان بی سرپرست و بدسرپرست»، «راه اندازی مراکز توانبخشی و نگهداری کم توانان ذهنی –جسمی-حرکتی»، «راه اندازی مراکز درمانی وابسته به خیریه کوثر مشیز» و «راه اندازی مجتمع آموزشی غیر انتفاعی ریحانه» را به انجام رسانده است.

 

بین پروژه‌های انجام شده در سازمان که با رویکرد مسؤولیت اجتماعی تعریف شده‌اند کدام یک را بیشتر از بقیه می‌پسندید؟ لطفا دلایل آن را ذکر بفرمائید. 

نظر به چشم‌انداز و بیانیه مأموریت موسسۀ خیریه کوثر مشیز که مشارکت در توسعه منابع انسانی با رویکرد کاهش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است وضیعت موجود جامعه امروز و مشکل اصلی آن بحران فروپاشی خانواده ها به دلیل فقر، اعتیاد و طلاق می‌باشد. لذا آسیب پذیرترین اعضای خانواده، کودکان معصوم می باشند که عناصر اصلی جامعه فردا خواهند بود، لذا حفاظت و رشد گروه هدف در گرو تامین بستر امن و مناسبی شبیه به خانواده برای آنهاست. در حال حاضر ۱۹ مرکز شبه خانواده این مسؤولیت را برعهده دارد که یکی از افتخارآمیزترین و موثرترین فعالیت‌ها در راستای مسؤولیت اجتماعی می باشد که با عنایت به آیه ۳۲ سوره مائده «هر کس یک نفر را احیاء نماید جامعه را احیاء نموده است». می تواند مصداق کاملی از اجرای مسؤولیت اجتماعی باشد.

 

از آنجا که فرآیند مسؤولیت اجتماعی ابعاد مختلفی دارد، شما به عنوان مدیر یک مجموعه در سایر بخشهای مسؤولیت اجتماعی چه اقداماتی انجام داده اید؟ منظور بخش هایی از قبیل حاکمیت شرکتی، حقوق بشر، حقوق کارکنان و فعالیت کاری، محیط زیست، فعالیت منصفانه،حقوق مصرف کننده و توسعه جامعه می باشد.

 همانگونه که می دانید حاکمیت شرکتی، مجموعه روابطی است بین سهامداران، مدیران و حسابرسان شرکت که متضمن برقراری نظام کنترلی به منظور رعایت حقوق سهامداران جزء و اجرای درست مصوبات مجمع و جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی می باشد. این قانون که مبتنی بر نظام پاسخ گویی و مسؤولیت اجتماعی استوار است مجموعه ای از وظایف و مسؤولیت‌هایی است که باید توسط ارکان شرکت صورت گیرد تا موجب پاسخ گویی و شفافیت گردد. شفاف بودن نظام مالی موسسۀ خیریه کوثر مشیز و پرهیز جدی از یکی از آفت‌های برخی سازمان‌های دارای مسؤولیت اجتماعی که همان نمایشی بودن مسؤولیت اجتماعی و انجام فعالیت های سیاسی و اقتصادی خاص است، این مؤسسه را از بدو تاسیس در زمره یکی از خوش نام ترین مؤسسات در این زمینه قرارداده است. در موضوع حقوق بشر، ارتقاء آگاهی افراد در زمینه حقوق شهروندی و آزادی‌های اجتماعی به وسیله آموزش آنان مدنظر بوده است و در موضوع حقوق کارکنان و فعالیت کاری نیز برخورداری از محیط های کاری مناسب جهت افراد شاغل در این مؤسسه و برخورداری از حقوق و مزایای مناسب از دیگر اقدامات این مؤسسه در راستای فعالیت‌های اجتماعی بوده است و موسسه خیریه کوثر مشیز همواره این امر را به ویژه در مورد افرادی که با فرزندان تحت پوشش از جمله افراد بی‌سرپرست یا بدسرپرست و همچنین کم توانان ذهنی درگیر می باشند مد نظر داشته است. علاوه بر این، جهت استفاده هر چه مناسب‌تر از منابع آبی و خدادادی موجود در استان کرمان از قبیل آفتاب و باد، در راستای اشتغال‌زایی و بکارگیری افراد بومی هر منطقه، اقداماتی در دست انجام می باشد. همچنین «ارائه خدمات درمانی مناسب با هزینه پائین و روش اقساطی خصوصاً دندانپزشکی»، «اشتغال زایی و بکارگیری نزدیک به ۵۰۰ نفر در بخش‌های گوناگون مؤسسه»، و «ایجاد بستر مناسب و نزدیک به استانداردهای روز برای زندگی افرادی که دارای آسیب‌های اجتماعی می‌باشند» از مهمترین فعالیت های این مؤسسه می باشد. در تمامی فعالیت های موسسه، همواره این اصل مدنظر بوده است که با تربیت صحیح فرزندان تحت پوشش، علاوه بر پیشگیری از وقوع بحران های آتی، می توان آنها را به عنوان افرادی موفق و سالم به جامعه معرفی کرد تا علاوه بر انجام رسالت واقعی خود، به توسعه المان های ساختارساز و منسجم کننده جامعه نیز کمک کرد.

 

اگر قرار باشد در موسسه، بودجه محدودی داشته باشید که آن را باید یا صرف کیفی سازی کالا و خدمات خود کنید و یا در یک پروژه مسؤولیت اجتماعی بکار بندید کدام یک را انتخاب می کنید؟

جواب این سوال می تواند هر دو گزینه مورد نظر را شامل شود و این جواب می تواند با توجه به اهداف و سیاست های کلی سازمان مشخص گردد. اما شاید مناسب‌تر آن باشد در صورتی که خدمات یا کالایی در راستای همان فعالیت اجتماعی در حال عرضه است جهت کیفی سازی آن خدمات یا کالا از بودجه موجود بهره برد.

 

یکی از ابعاد اصلی مسؤولیت اجتماعی، تعهد به اصل شفافیت است، به اعتقاد شما تا چه اندازه در شفافیت سازمانی و دسترسی آزاد به اطلاعات غیر محرمانه در داخل و خارج از سازمان موفق بوده اید؟

از آنجا که شفافیت در انجام مسؤولیت اجتماعی، اصل انکارناپذیر موفقیت یک سازمان می‌تواند باشد همواره مؤسسه خیریه کوثر مشیز در این راستا بیشترین همکاری را با متولیان امر انجام داده است تا علاوه بر ارائه گزارش شفاف از فعالیت‌های اجتماعی خود، عامل انگیزشی در بین افراد خیّر جامعه بوده و منجر به توسعه فعالیت‌های اجتماعی شود. شاید مناسب ترین راه حل شفاف سازی فعالیت اجتماعی، برگزاری همایش با حضور همه افراد مسئول در جامعه، صاحبان صنعت و افراد خیّر باشد تا علاوه بر ارائه گزارش کاملی از شرح فعالیت‌های انجام گرفته، مشوقی برای افراد مختلف؛ اعم از حقیقی و حقوقی جهت ورود به این حوزه ایجاد شود. از آنجاکه اینگونه مؤسسات با منابع مالی محدودی روبرو می باشند، با ورود افراد مذکور به حوزه فعالیت‌های اجتماعی، نه تنها مؤسسه با منابع نامحدود مالی، مواجه خواهد شد بلکه حتی می‌تواند فعالیت‌های اجتماعی خود را در بخش‌های مختلف جامعه با بهترین کیفیت خدمات توسعه دهد.

 

مقبولیت اجتماعی سازمان ها، همواره مشتریان و مخاطبان یک سازمان را در قالب دسته بندی وفاداری قرار می دهد. شما تا چه اندازه توانسته‌اید به گروه مشتریان وفادار دست یابید و دلیل این وفاداری را در چه می دانید؟

دلیل روشن می تواند رسالت سازمانی موسسه باشد که همواره منافع اجتماعی را بر سود اقتصادی سازمان اولویت داده و عملکرد خود را در چارچوب قانون و مقررات، مسئولانه عمل کردن در جهت رعایت حقوق شهروندی و محیط زیست و اقداماتی ازین قبیل قرار داده که بدون شک دریافت رضایتمندی از سوی جامعه هدف و ذینفعان که در حال تعامل با مؤسسه می باشند را حاصل می نماید و نهایتاً  موجب پایداری و وفاداری مشتریان می گردد.

 

به اعتقاد شما آیا در جامعه ما گروه های اثرگذار( دولت، بنگاه ها،سمن ها و مردم ) به مسؤولیت اجتماعی خود عمل کرده اند؟ اگر قرار باشد در هر بخش، درخواستی از آنان داشته باشید که با رسالت سازمانی شما منطبق باشد و روح حاکم بر آن نیز مسئولانه باشد، چه درخواستی دارید؟

از آنجا که فرایند مسؤولیت اجتماعی سازمان‌ها به شکلِ امروزی در جامعه جهانی از دهه ۹۰ مطرح گردیده است، کشورِ ما در این قالب مفهومیِ جدید، هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی خود فاصله دارد؛ اگر چه در فرهنگ  دینی و ملی ما مفاهیم ِ نوع دوستی، حق الناس، زکات، انفاق، ایثار و وحدت از ابعاد اصلی مسؤولیت های اجتماعی می باشند. با توجه به وجود جامعه در حال گذار و حرکت در مسیر توسعه، انجام این فرایند به شکل جهانی در کشورِ ما با سرعت کم اما با تلاش متولیان و نخبگان جامعه مدیریتی کشور در حال نهادینه شدن و فرهنگ‌سازی می باشد. اما در باب انتظارات و درخواست ها، از دولت به خصوص سطوح مدیریتی آن انتظار داریم سازمان‌های غیردولتی و مردم نهاد را به چشم یاور بنگرد نه رقیب و مسؤولیت‌های اجتماعی خود را در نقش یک نهاد نظارتی به خوبی انجام دهد. همچنین از سازمان های مردم نهاد (سمن ها) انتظار تعامل با یکدیگر و ارائه عملکرد شفاف، قانونمند و علمی با مدیریتی توانمند داریم تا بتوانند با حضور فراگیر در همه عرصه های جامعه‌، مشارکت داوطلبانه و انگیزه نیکوکاری و فرهنگ پذیرش مسؤولیت اجتماعی را نهادینه نموده و سرمایه اجتماعی قوی برای داشتن کشوری توسعه یافته با رفاه اجتماعی و زندگی بهتر برای همه افراد جامعه را مهیا نمایند. از بنگاه‌های اقتصادی نیز انتظار داریم که صرفا سود اقتصادی را هدف قرار ندهند و به مسؤولیت اجتماعی خود با اولویت نفع جامعه بر نفع سازمان عمل نمایند.

 

آیا در حوزه های مرتبط با مسؤولیت اجتماعی، استانداردهای بین المللی از قبیل محیط زیست و مسؤولیت اجتماعی اخذ کرده اید؟ دلایل اخذ آنان و ضرورت آن درسازمان خود را بفرمایید.

تاکنون خیر اما این مؤسسه به دنبال اخذ ایزو بوده و مراحل مقدماتی انجام شده است که برای مراکز شبه خانواده ISO 9001-2015  و مراکز درمانی ISO10004  و آزمایشگاه‌ها ISO 1707 در دست اقدام است .

 

به عنوان یک مدیر متعهد، مسئول و پاسخگو، مسؤولیت اجتماعی دولت را چه می دانید و چه توصیه ای در این خصوص دارید؟

با توجه به جایگاه دولت به عنوان یک سازمان ملی که دارای ساختار قانونی و وظایف خاص و گسترده از جمله تامین رفاه اجتماعی، سلامت، آموزش، اشتغال، اقتصاد، سیاستگذاری و مدیریت بخش های مختلف جامعه و بطور خلاصه تامین کلیه نیازهای مردم می باشد، بحث مسؤولیت اجتماعی این سازمان بزرگ بسیار اثرگذار و الزامی است. از آنجا که جامعه ما در مسیر توسعه حرکت می کند لازم است دولت، مسؤولیت اجتماعی خود را در بحث توسعه پایدار اجتماعی بر عهده بگیرد و با بعضی راهبردها و برنامه‌ریزی‌های قوی در جهت پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی ایفاء نقش نماید. لذا مواردی توصیه ‌می‌شود: ۱- دولت با نهادینه نمودن حقوق شهروندی و با عملکرد شفاف و پاسخگو، می‌تواند جلب اعتماد شهروندان و همه آحاد مردم را بنماید و زمینه مشارکت مردم را فراهم آورد تا جامعه مدنی به عنوان بازوی قوی در انجام این رسالت عمل نماید.۲- دولت با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد می‌تواند در انجام مسؤولیت‌های اجتماعی از جمله کوچک سازی دولت، توانمندسازی مردم، افزایش سرمایه اجتماعی، رویارویی و رفع معضلات اجتماعی به اهداف خویش دست یابد.۳- تدوین لوایح قانونی جهت تاسیس و اداره سازمان‌های مردم نهاد در جهت اهداف این سازمان‌ها.۴- دولت خدمتگزار با رویکرد حکمرانی خوب و فنی، مسؤولیت اجتماعی خود را انجام می‌دهد تا رضایتمندی و احساس زندگی بهتر در مردم هویدا باشد، پس هر آنچه که پیش نیاز این فرآیند باشد در مقوله مسؤولیت اجتماعی دولت محسوب می گردد .

 

و حرف آخر؟

موسسۀ خیریه کوثر مشیز در نظر دارد با بهره گیری از تجارب و دانش روز ملی و جهانی در جهت توسعه پایدار اجتماعی و ایجاد تغییرات مثبت در حوزه فعالیت‌های خود در محور های آموزشی، سلامت، کارآفرینی و خدمات اجتماعی اقدام به الگو آفرینی و انجام پژوهش و تولید دانشِ مرتبط با حوزه های فعالیت خود نماید تا بتواند نقش اصلی خود را در تحقق چشم‌انداز سازمانی و فرایند مسؤولیت اجتماعی آن به انجام رساند و بتواند گام موثری در نهادینه شدن فرهنگ مسؤولیت اجتماعی سازمان های دولتی و غیر دولتی به سهم خود بردارد ، لذا این موسسه با راه اندازی «بنياد توسعه آفرينش برتر» به عنوان یک نهاد تحقیق و توسعه در نظر دارد فعالیت‌های خود را عمیق تر و با ضریب تأثیر بالاتر ادامه دهد. در پایان از نهاد ریاست جمهوری ، وزرات رفاه و امور اجتماعی، و دبیرخانه همایش ملی نشان مسؤولیت اجتماعی ایران که اقدام شایسته برگزاری «همایش ملی نشان مسؤولیت اجتماعی ایران» را برنامه ریزی نموده‌اند سپاسگزاریم و معتقدیم این چنین اقدامات، کمک مؤثری در تسهیل و ماندگار شدن این فرایند مطلوب دارد .

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
فائزه کامرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۹
0
0
با سلام وآرزوی توفیق
متن مصاحبه سرکار خانم عباسپور بسیار عالی
بود .
عکس