mashiz.ir

کد خبر: ۴۶۰

تکدی گری یکی از معضلات جدی آسیب‌های اجتماعی است که می‌تواند تاثیرات منفی را بر جامعه تحمیل کند. امروزه به رغم وجود برنامه‌های دولت برای جمع آوری و سامان دهی متکدیان باز هم شاهد حضور پررنگ متکدیان در سطح شهر‌ها هستیم، متکدیانی که خود می‌توانند عامل رواج فحشا، دزدی و فروش مواد مخدر باشند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۱ - ۰۶ آذر ۱۳۹۷
پ
آفرینش برتر-  تکدی گری یکی از معضلات جدی آسیب‌های اجتماعی است که می‌تواند تاثیرات منفی را بر جامعه تحمیل کند. امروزه به رغم وجود برنامه‌های دولت برای جمع آوری و سامان دهی متکدیان باز هم شاهد حضور پررنگ متکدیان در سطح شهر‌ها هستیم، متکدیانی که خود می‌توانند عامل رواج فحشا، دزدی و فروش مواد مخدر باشند.
بنا به اظهار نظر روانشناسان دلایل متعدد را می‌توان در شکل‌گیری پدیده تکدی‌گری موثر دانست که اصلی‌ترین آن کسب درآمد از روش‌های بدون دردسر است، چرا که طبق تحقیقات به عمل آمده بسیاری از متکدیان از نظر مالی با مشکل چندانی مواجه نیستند، بلکه تنها به دلیل کسب درآمد بدون دردسر و زحمت به این کار روی می‌آورند. نداشتن سرپرست یا بدسرپرست بودن را می‌توان از دیگر دلایل گرایش افراد به انجام تکدی گری عنوان کرد، چرا که امروزه بسیاری از خانواده‌هایی که دارای سرپرست نیستند و یا بنا به دلایلی، چون اعتیاد و از کارافتادگی سرپرست مناسبی ندارند نمی‌توانند به راحتی تحت پوشش سازمان‌های کمک کننده مانند بهزیستی قرار بگیرند و برای اثبات این مهم باید زمان طولانی را صرف کنند که در صورت تایید سازمان تنها از کمک ناچیزی برخوردار می‌شوند که به‌طور حتم کفاف هزینه‌های زندگی آن‌ها را نمی‌دهند.

از این رو در برخی از موارد دیده شده است که خانواده برای تامین هزینه‌های خود مجبور به این است که کودکان خود را به تکدی گری وادار کند یا اینکه کودک خود را به برخی از افراد برای انجام تکدی گری اجاره دهد. از این راه بتواند هزینه‌های زندگی را تا حدودی تامین کند که البته طبق آمار موجود تعداد این گونه از متکدیان چندان بالا نیست که البته علت روی آوردن این افراد به تکدی گری را می‌توان در ضعیف عمل کردن دولت در حمایت از افراد نیازمند جست‌و‌جو کرد.

برخی از متکدیان را افراد سالمند تشکیل می‌دهد، چرا که امروزه حمایت مالی چندانی از افراد سالمند نمی‌شود و این افراد که با بالا رفتن هزینه‌های آن‌ها نیز افزایش یافته است، مجبور به انجام تکدی گری در خیابان‌ها و بر سر چهار راه‌ها می‌شوند که این خود می‌تواند چهره نامناسبی از کشور به دیگران نشان دهد، چرا که دولتی که نتواند به طور کامل و شایسته از سالمندان خود مراقبت کند به طور حتم دارای مشکلات عدیده‌ای است.

**بررسی دلایل تکدی گری
تظاهر به نیازمندی را می‌توان از اصلی‌ترین دلایل انجام تکدی‌گری دانست، چرا که در بیشتر موارد افراد تنها تظاهر به نیازمندی می‌کنند و با سوء استفاده از احساسات مردم در پی کسب درآمد میلیونی هستند و به هیچ وجه حاضر به ترک این کار نیستند، چرا که درآمد این کار در بیشتر موارد با حقوق ماهیانه چند کارمند برابری می‌کند. سوء استفاده از عقاید دینی و مذهبی افراد نیز در زمره دیگر دلایل انجام تکدی گری قرار دارد، چرا که بسیاری از افراد تنها با نشانه گرفتن اعتقادات مردم سعی بر کمک گرفتن از آن‌ها می‌شوند که البته طبق آمار موجود تکدی گری به این دلیل با آمار بالایی مواجه است، چرا که بسیاری از متکدیان در پی جمع‌آوری صدقه یا نذورات افراد هستند و از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

از این رو کارشناسان معتقد هستند که در مرحله نخست کمک کردن به این افراد تحت عناوینی، چون دادن صدقه یا مواردی از این دست نه تنها امر درستی نیست، بلکه می‌تواند به آمار متکدیان نیز افزایش دهد بنابراین توصیه می‌شود که مردم کمک‌های خود را به سازمان‌ها یا NGO‌های شناخته شده و رسمی اهدا کنند تا از این طریق شاهد گدا پروری در جامعه نباشیم. هر چند در این مجال باید متذکر شد که باید اقدامات لازم برای اعتماد از دسته رفته مردم به این سازمان‌ها صورت گیرد. فقر یا نامناسب بودن شرایط اقتصادی افراد را می‌توان از دیگر دلایل گرایش به تکدی گری عنوان کرد، چرا که بنا به اظهار نظر جامعه شناسان هرگاه شرایط اقتصادی در کشور نامطلوب باشد و اینکه آمار بیکاری رو به افزایش باشد، افزایش تکدی‌گری امری مسلم است. به عبارت ساده‌تر بسیاری از افراد نیازمند تنها به دلیل نداشتن شغل مجبور به انجام تکدی گری هستند.

این در حالی است که می‌توان با ایجاد اشتغال تا حدی شاهد کاهش آمار متکدیان در جامعه بود. وجود اختلافات خانوادگی یا طلاق نیز از دیگر دلایل گرایش افراد به تکدی‌گری محسوب می‌شود، چرا که در برخی از موارد به علت طلاق یا وجود تنش‌های متعدد در خانواده افراد به این پدیده ناهنجار اجتماعی روی می‌آورند. هر چند در این مجال باید متذکر شد که احتمال اینکه فرزندان طلاق به دلیل برخوردار نبودن از شرایط اقتصادی مناسب یا نداشتن سرپرست مناسب به اجبار گرایش به تکدی گری پیدا می‌کنند.

**اختلالات روانی از دیگر دلایل تکدی‌گری
اختلالات روانی نیز از دیگر دلایل گرایش به تکدی گری شناخته شده است، چرا که بنا به اظهار نظر روانشناسان برخی از افرادی که به گدایی روی می‌آورند از نظر روحی یا روانی با مشکل مواجه هستند. بدیهی است امروزه بنا به دلایل متعدد شاهد انواع تکدی گری در جامعه هستیم که در ادامه به آن اشاره می‌شود. یکی از ابتدایی‌ترین انواع تکدی گری شامل تکدی گری آشکار است که منظور تکدی گری افراد در خیابان‌ها و بر سرچهار راه‌ها و با لباس مندرس و ظاهری آشفته است، اما دیگر نوع تکدی گری شامل تکدی گری پنهان است که در این نوع از تکدی گری افراد بیشتر با فال گیری، رمالی و مواردی از این دست قصد پول گرفتن از مردم را دارند.

هر چند در این میان باید به شکل نوین تکدی‌گری نیز اشاره کرد که در این نوع تکدی گری که امروزه به وفور و با اشکال مختلف با آن مواجه هستیم. در این نوع از تکدی‌گری افراد با ظاهری مرتب و تنها با عنوان کردن این موارد که در راه مانده‌اند یا نیاز فوری دارند یا حتی کمک گرفتن در شبکه‌های مجازی به این کار روی می‌آورند که البته طبق شواهد موجود این نوع از تکدی گری امروزه با استقبال مواجه است و همچنین مردم به این افراد بیشتر و راحت‌تر کمک می‌کنند.

**بررسی آسیب‌های اجتماعی تکدی گری
طبق بررسی‌های به عمل آمده تکدی گری آثار منفی متعدد را بر اجتماع به‌جای می‌گذارد، چرا که در سایه تکدی گری شاهد رواج فحشا، فروش و اجاره کودکان هستیم. به عنوان مثال برخی از باند‌های متکدیان دختران جوان که البته بیشتر دختران فراری یا دختران خانواده‌های بی بضاعت هستند، مجبور به برقراری رابطه با دیگران تنها در ازای پول می‌کنند یا اینکه برای کسب درآمد بیشتر کودکانی که حاصل ازدواج رسمی نیستند و حتی کودکان خانواده‌های نیازمند را خریداری می‌کنند و از این طریق به درآمد‌های چشمگیر دست می‌یابند.

**فروش موادمخدر دیگر آسیب تکدی‌گری
فروش مواد مخدر را می‌توان از دیگر آسیب‌های اجتماعی تکدی گری دانست، چرا که طبق بررسی‌های به عمل آمده در برخی از موارد متکدیان تنها در قبال دریافت مبلغی ناچیز و به صورت خواسته و ناخواسته به جابه جایی و فروش مواد مخدر روی می‌آورند که این آینده افراد بیشتری را محکوم به تباهی کند. فروش اعضای بدن را می‌توان یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی تکدی گری عنوان کرد، چرا که در برخی از موارد باند‌های تکدی گری به دلیل سود بالای تجارت اعضای بدن به این کار روی می‌آورند.

**تکدی گری بازتاب وضعیت جامعه
وجود متکدیان و آمار بالای آن‌ها خود گویای نامناسب بودن شرایط اقتصادی و یا اجتماعی جامعه است، چرا که اگر جامعه‌ای از نظر اقتصادی در حالت ثبات باشد و به‌طور نسبی از وضعیت مناسبی برخوردار باشد، به طور حتم گدایان آن جامعه نه تنها افزایش نخواهد یافت، بلکه به مرور زمان نیز تعداد متکدیان کاهش خواهد یافت. از طرف دیگر وجود مشکلات عدیده در بطن جامعه می‌تواند عاملی برای افزایش آمار متکدیان شود. از این‌رو جامعه شناسان بر این باور هستند که آمار متکدیان رابطه مستقیمی با آسیب‌های اجتماعی دارد؛ به این معنا که هر گاه آسیب‌های اجتماعی افزایش یابد به طور حتم شاهد افزایش آمار متکدیان نیز خواهیم بود و بالعکس.

**جای خالی قوانین در برخورد با متکدیان
پرواضح است که جای خالی قوانین بازدارنده برای تکدی گری در جامع بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. هر چند در این مجال باید متذکر شد که قوانین موجود نیز از کارآیی چندانی برخوردار نیست که دلیل این ادعا می‌تواند آمار بالای متکدیان در سطح شهر باشد. از این رو انتظار می‌رود که مسئولان امر با استفاده از نظرات کارشناسان قوانین موجود را دست خوش تغییر و اصلاح کنند، چرا که امروزه در صورت برخورد قانونی و بازداشت متکدیان باز هم این افراد به سطح خیابان‌ها باز خواهند گشت و البته با تجارب بیشتر که این خود می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات و آسیب‌های جدی‌تر در جامعه شود.

**بررسی راهکار‌های مقابله با تکدی گری
شایان ذکر است که مردم و پرداخت کمک‌های کم و زیاد آن‌ها باعث افزایش آمار متکدیان در سطح جامعه شده است. از این رو باید این فرهنگ سازی برای مردم انجام شود که تحت هیچ شرایطی به افراد به ظاهر نیازمند خیابان‌ها هیچ گونه کمکی نداشته باشند، چرا که بنا به گفته برخی از متکدیان دستگیر شده اگر مردم کمک نکنند به مرور زمان گدایان نیز بساط خود را از سطح خیابان‌ها جمع خواهند کرد، اما تا زمانی که مردم به راحتی به این افراد کمک می‌کنند جمع کردم این افراد هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

آموزش دادن به افراد برای چگونگی برخورد با متکدیان را می‌توان از دیگر راهکار‌های مقابله با رواج تکدی گری در جامعه نام برد، چرا که روانشناسان بر این باور هستند که اگر مردم برخورد مناسبی با این افراد داشته باشند هم می‌توان شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی تکدی گر شد و هم اینکه آمار متکدیان نیز کاهش خواهد یافت. ایجاد اشتغال یکی از اصلی‌ترین روش‌های مقابله با تکدی گری در جامعه است، چرا که تجربه ثابت کرده است که در بیشتر موارد می‌توان با ایجاد اشتغال مناسب افراد را از تکدی گری منصرف کرد که شاهد این ادعا شهر تبریز و یزد است.

**تکدی‌گری باعث افسردگی جامعه می‌شود
استادیار دانشگاه فرهنگیان لرستان اظهار کرد: پدیده تکدی گری مسبب تکدر روانی فضای شهر‌ها و القای انرژی و هیجانات منفی در جامعه می‌شود. شجاع عربان با بیان عوامل اصلی تکدی گری در جامعه، ادامه داد: فقر، بیکاری، از کار افتادگی، معلولیت، رخوت و سستی، مهاجرت، بالا بودن هزینه زندگی، ضعف فرهنگ و اجتماعی و اعتیاد از عوامل اصلی رواج تکدی گری در جامعه هستند. به گزارش فارس، او بابیان اینکه علاوه‌بر مشکلات ذکر شده در بالا باید به اختلالات روانی افراد نیز در این حوزه توجه کرد، تصریح کرد: افرادی پیر در صورتی‌که مورد توجه خانواده قرار نگیرند به‌سوی تکدی‌گری حرکت می‌کنند. تکدی‌گری در جامعه به شکل‌های مختلفی دیده می‌شود؛ طبق آیین‌نامه ساماندهی متکدیان مدیریت این قشر در شهر‌هایی که جمعیتی کمتر از ۵۰۰ هزار نفر داشته باشند، بر عهده شهرداری است، البته برای اقداماتی که در این حوزه صورت می‌گیرد، ابلاغ فرماندار لازم است. در اصل مهم‌ترین عاملی که باعث افزایش جمعیت متکدیان شده، مسائل فرهنگی است که زمینه کمک مردم به این گونه افراد را فراهم می‌کند، بنابراین برای کاهش این آسیب اجتماعی باید رسانه‌ها به آگاه سازی مردم بپردازند.

منبع: روزنامه آرمان؛ ۱۳۹۷،۹،۳
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: