mashiz.ir

"آفرینش برتر" به بهانه روز جهانی معلولان بررسی می کند؛

هرچند تصویب قانون جامع حمایت از معلولان، موجب مسرت فعالان این حوزه و توانخواهان شده است اما متاسفانه برخی نقاط ضعف در این قانون از جمله عدم توجه به بیمه خانواده افراد دارای معلولیت و اشکالات موجود در اجرای آن، نارضایتی جامعه معلولان را به همراه داشته است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۶ - ۱۲ آذر ۱۳۹۷
پ

آفرینش برتر- ساجده رحیمی- طی دو جنگ جهانی اول و دوم، با نام پیشرفت اراضی و توسعه اقلیمها، سرنوشت انسان‌هایی که در یک قلمرو سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌زیستند، بازیچه قدرتمندان وقت قرار گرفت و به پدیده معلولیت به شدت دامن زده شد تا آنجا که این عارضه به تدریج فرآیند‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی موجود در جهان را متأثر کرد. به همین علت در سی و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۸۳، فریاد‌های معلولان جهان شنیده شد و سرانجام روز سوم دسامبر مصادف با دوزادهم آذر ماه، از سوی سازمان ملل به عنوان «روز جهانی معلولین» نامگذاری شد.

طبق آمار سازمان ملل، بیش از نیم میلیارد نفر از انسان‌ها به دلیل ابتلا به نارسایی‌های جسمی، ذهنی یا حسی، معلول به شمار می‌آیند. افراد معلول یک دهم جمعیت بسیاری از کشور‌ها را تشکیل می‌دهند و تخمین زده می‌شود که ۸۰% از معلولان در کشور‌های در حال توسعه باشند، زیرا اغلب معلولیت‌ها ناشی از سوء تغذیه، فقر، عدم مراقتب‌های بهداشتی – آموزشی و دیگر عواملی است که نتیجه توسعه نیافتگی جوامع می‌باشد.

در ایران نیز یک و نیم میلیون معلول شدید داریم و هر چه به استان‌های مرزی نزدیک می‌شویم، معلولیت با فقر بیشتر گره می‌خورد. هم اکنون جمعیت معلولین ایران چند گروه اند. برخی از معلولیت‌ها مادرزادی و به دلیل عوامل ژنتیکی است که در بستر انتقال اپیدمولوژیک ممکن است اتفاق بیفتد و برخی دیگر ناشی از سوانح و حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی است.

اکثر معلولان جهان با مشکلات فیزیکی، فرهنگی و اجتماعی بسیاری روبه رو می‌باشند.   موانع اجتماعی، آن‌ها را از استفاده از تسهیلات شهری و رفاهی محروم می‌سازد و نگرش عوامانه و غیر کارشناسانه اجتماعی نسبت به معلولان، آنان را تا حد زیادی از زندگی و روابط اجتماعی دور می‌کند. البته به علت عدم تساوی در برخورداری زنان و مردان معلول از مراقبت‌های بهداشتی، آموزش‌های شغلی و سایر خدمات اجتماعی، پیامد‌های معلولیت برای زنان به گونه حادتری بروز می‌کند.

در کشور‌های صنعتی پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پیشگیری از معلولیت حاصل شده است، ولی در اکثر کشور‌های در حال رشد میزان اقدامات انجام شده نسبت به آنچه مورد نیاز می‌باشد، بسیار کمتر است، اما متاسفانه ازدیاد روز افزون جمعیت و نبود منابع مالی کافی، برنامه‌های توانبخشی را در کشور‌های در حال توسعه با مشکلات فراوانی مواجه کرده است، به طوریکه معلولان در این کشور‌ها به توجه ویژه‌ای نیازمندند.

شعار امسال این روز" توانمندسازی افراد معلول و تضمین هم افزایی و برابری" است که بر توانمند سازی افراد معلول برای توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار جامعه به عنوان بخشی از برنامه ۲۰۳۰ توسعه تاکید شده است. در حقیقت دستور کار ۲۰۳۰ متعهد می‌سازد "هیچ فردی را پشت سر نگذارید" بدین معنی که افراد دارای معلولیت می‌توانند به عنوان مولفان و عاملان تغییر، بر روند توسعه فراگیر و پایدار تاثیرگذار باشند و دولتها، افراد معلول، موسسات دانشگاهی، بخش خصوصی و سازمان‌هایی که در خصوص معلولان فعالیت می‌کنند می‌بایست به عنوان یک تیم برای اهداف توسعه پایدار تلاش کنند.

یکی از اقدامات موثر و کارآمد در حوزه معلولان درکشورما راه اندازی بانک اطلاعاتی از وضعیت معلولان است که از روستا‌ها آغاز شده و افراد طی دسته بندی‌هایی رصد و دارای کد می‌شوند. همچنین مطرح شدن لایحه جامع حمایت از معلولان، امیدبخش این قشر و خانواده‌های آنان شد. لایحه قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در شهریور ۹۶ از سوی دولت با همراهی کارشناسان، صاحب‌نظران و سازمان‌های مردم نهاد فعال این حوزه پیشنهاد شد، و در بهمن ماه همان سال تصویب شد. این قانون شرایطی را فراهم می‌کند که معلولان دیگر منزوی نباشند و شرایط اشتغال، سلامت و مطالبات آن‌ها در مورد مناسب سازی فضا‌های شهری فراهم شود. هرچند تصویب قانون جامع حمایت از معلولان، موجب مسرت فعالان این حوزه و توانخواهان شده است، اما متاسفانه برخی نقاط ضعف در این قانون از جمله عدم توجه به بیمه خانواده افراد دارای معلولیت و اشکالات موجود در اجرای آن، نارضایتی جامعه معلولان را به همراه داشته است. برای نمونه ماده  ششم که بر بیمه سلامت و مسائل درمانی معلولان دلالت دارد با وجود اهمیت وگذشت ماه‌ها ازصدور  ابلاغیه آن، وزارت بهداشت اقدام موثری در این خصوص انجام نداده است. باید توجه داشت که عدم توجه به بیمه سلامت و عدم اقدام مناسب برای درمان در زمان لازم، به بروز معلولیت‌های ثانویه دامن خواهد زد و این رویداد هزینه‌های به مراتب بالاتری برای دولت ایجاد خواهد کرد. تخصیص بودجه برای اجرایی کردن قوانین در جامعه یکی از مهمترین قسمت‌های یک قانون محسوب می‌شود و دولت با اختصاص بودجه می‌تواند انتظار پیشرفت در قانونی را داشته باشد که تصویب می‌شود.

مشیز برای معلولان چه اقداماتی انجام داده است؟

موسسه خیریه کوثر مشیز از سال ۱۳۸۷ و با راه اندازی اولین مرکز توانبخشی و حرفه آموزی کم توانان ذهنی خود با نام حضرت ابوالفضل (ع)  در قالب یک سازمان غیر انتفاعی و غیر دولتی و با انگیزه والای کمک به هم نوع تلاش کرده گام‌های موثری در زمینه توانمند سازی معلولین بر دارد. هدف اصلی این مرکز تلاش در جهت تحقق عدالت اجتماعی-بستر سازی محیطی آرام و لذت بخش برای توانخواهان و معلولین به منظور ارائه خدمات آموزشی، درمانی، توانبخشی، مشاوره ای، رفاهی، تفریحی، فرهنگی-ارتقا سطح آگاهی توانخواهان وکمک به شناسایی، رشد و شکوفایی توانایی‌های بالقوه و به فعلیت رساندن آن است. با یاری خداوند این مرکز از بدو تاسیس تا به امروز ۲۹۱ معلول ذهنی را پذیرش و ۲۱۷ نفر را کارآزموده و ترخیص نموده است. در حال حاضر بیش از ۷۴ نفر معلول در این مرکز  مشغول آموزش می‌باشند. لازم به ذکراست بیش از ۴۵ نفر از افراد ترخیص شده جذب بازار کارشده و  ۳۳ نفر از فرزندان ترخیص شده مبادرت به ازدواج نموده و دارای ۱۷ فرزند بوده وبه لطف خدا در امر زندگی موفق می‌باشند.

تضمین هم افزایی و برابری با توانمندسازی افراد معلول

مرکز شبانه روزی توانبخشی و نگهداری توانخواهان ذهنی- جسمی شهید دکتر فیاض بخش نیز از فروردین ۱۳۹۴  در راستای اهداف وفعالیت‌های مشترک موسسه با سازمان بهزیستی به موسسه خیریه کوثر مشیز واگذار شد. این مرکز نیز با هدف ارائه خدمات آموزشی، توانبخشی، اجتماعی و فرهنگی برای کودکان زیر ۱۴ سال کار خود را شروع کرده و امروز با لطف پروردگار و یاری خیرین در رسیدن به این اهداف موفق بوده است.

در حال حاضر دارای ۸۰ نفر معلول ذهنی –حرکتی زیر ۱۴ سال (دختر وپسر) می‌باشد و معلولین در دو بخش ایزوله وغیر ایزوله نگهداری می‌شوند. تعداد معلولین بخش ایزوله در ۳ بخش شامل بخش نیلوفر (نوپا) ۱۶ نفر-بخش شقایق (شیر خواره) ۱۱ نفر-بخش شقایق ۱۷ نفر جمعا"۴۴ نفر و تعداد معلولین بخش غیر ایزوله در دوبخش شامل بخش دختران ۱۸ نفر و پسران ۱۸ نفر جمعا"۳۶ نفر می‌باشدکه از این ۸۰ نفر معلول،۳۶ نفر از آنان مجهول الهویه و تعداد ۴۴ نفر دارای خانواده هسستند.

کودکان در مرکز معلولین فیاض بخش بر اساس نوع معلولیت به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند.

کودکان دارای معلولیت ذهنی –حرکتی
کودکان دارای معلولیت ذهنی
لازم به ذکر است مکان وشیوه نگهداری دودسته فوق، با هم متفاوت می‌باشد.

تضمین هم افزایی و برابری با توانمندسازی افراد معلول

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
اخبار مرکز توانبخشی حضرت ابوالفضل العباس(ع)