mashiz.ir

دکتر دبیری مهر در بازدید از مراکز خیریه کوثر مشیز مطرح کرد:

دکتر امیر دبیری مهر، مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی و مشاور در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی و عضو شورای اجتماعی بنیاد توسعه آفرینش برتر است. نوشته حاضر، متن دیدگاه وی پس از بازدید از مراکز موسسه خیریه کوثر مشیز می‌باشد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۴۹ - ۱۰ دی ۱۳۹۷
پ
تعداد نظرات: ۲ نظر

آفرینش برتر_دکتر امیر دبیری مهر، مدرس و پژوهشگر علوم سیاسی و مشاور در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی و عضو شورای اجتماعی بنیاد توسعه آفرینش برتر است. نوشته حاضر، متن دیدگاه وی پس از بازدید از مراکز موسسه خیریه کوثر مشیز می‌باشد.

«در سالهای پژوهشگری فهمیده ام ارزش مشاهده کمتر از مطالعه نیست و ارزش دیدن کمتر از اندیشیدن نیست. از این رو برای درک هر پدیده ای باید وارد میدان شد؛ هرچند گاهی این مشاهده و حضور در میدان ها، پرهزینه و ریسک پذیر است و حتی گاهی در معرض اتهام هم قرار می گیرید. اما شناخت و درک حقیقت و واقعیت، بسی مهمتر و لذت بخش تر از این زحمت است. برای مثال برای درک اعتیاد باید با معتادان نشست و برخاست کنی، برای درک آسیب های اجتماعی اعم از فقر و فساد و فحشا گاهی ناگزیر از معاشرت و ارتباط با آسیب دیدگان این حوزه ها می شوی و ....برای درک درد بیماران باید به بیمارستان و درمانگاه مراجعه کرده و خطر بیماری را به جان بخری و...

 

جهادی به نام کاهش رنج فرزندان ایران زمین در موسسه مشیز

 
بگذریم... مدتی بود در شورای اجتماعی وابسته به موسسه خیریه کوثر مشیز و بنیاد توسعه آفرینش برتر درباره اسیب‌های اجتماعی بحث و گفتگو داشتیم و موضوعی در دستور کار قرار گفت به نام شبه خانواده. موسسه مشیز صاحب و اداره کننده ۱۹ مرکز شبه خانواده در چندین استان مانند کرمان و سیستان و بلوچستان؛ قزوین و بوشهر است که تاکنون ۱۶۷۶ دختر و پسر را پذیرش کرده که از این تعداد ۱۳۷۴ نفر ترخیص شده و بحمدلله افراد موفقی در جامعه شده اند که برخی از ان‌ها خودشان امروز کارفرین و ارزش افرین هستند. در حال حاضر ۳۰۲ نفر اعم از دختر و پسر هم در این مراکز تحت حمایت و تربیت قرار دارند. این اطلاعات وقتی روی کاغذ بود یک معنا داشت، اما وقتی به لطف و مساعدت اقای مهندس محمدیان سفری به شهر کرمان داشتم و از نزدیک با این مراکز اشنا شدم معنای شبه خانواده برایم تغییر کرد و متوجه شدم این کار حمایتی و اموزشی و تربیتی چه اهمیت والا و بالایی در نظام اجتماعی دارد. بویژه جامعه‌ای مثل ایران که بیش از هر چیز با اسیب‌های اجتماعی درگیر است و بزرگترین تهدید نظام اجتماعی ایرانی است. دیدن فرزندان ایران زمین که به دلایل مختلفی از داشتن سرپرست صالح و توانا محروم هستند، اما در حال حاضر در مراکز شبه خانواده از بهترین فضا و امکانات تربیتی و اموزشی و رفاهی برخوردارند بویژه که دولت در این فرایند نقشی ندارد بسیار لذت بخش و امید افرین است؛ و این معنا و پیام را به ذهن متبادر می‌کند که با وجود این همه مشکل و گرفتاری و معضل در کشور؛ سرچشمه‌های نور و امید و افرینش وجود دارند. از سوی دیگر دیدن خیرینی دلسوز و بزرگوار با قلب‌هایی بزرگ و مهربان مانند اقای محمد حسین اسکندری زاده رییس هیات امنای موسسه خیریه کوثر مشیز، امید انسان را به انسانیت و مهربانی و بزرگواری افزون می‌کند. اینکه در دنیای مادی زده ما که بسیاری فقط به خویش و نیاز‌های گذرای خود می‌اندیشند انسان‌هایی هستند که از کاستن رنج دیگران لذت می‌برند بسیار زندگی را زیبا‌تر و تحمل پذیر‌تر می‌کند.
 
 
جهادی به نام کاهش رنج فرزندان ایران زمین در موسسه مشیز
در بخش دیگری از این سفر مدارسی را دیدم که از نظر امکانات اموزشی و پرورشی از بهترین مدارس کشور‌های پیشرفته، مجهز‌تر است و فرزندان ایران زمین در انجا تحصیل می‌کنند مانند مدارس ریحانه در کرمان؛ و همین سوژه هم بسی امیدافرین و ارزشمند است. باور دارم فرزندانی که دراین فضا رشد می‌یابند از چنان مناعتی برخوردار خواهند شد که خواهند توانست انسان‌هایی موثر و سازنده و پویا گردند.
امیدوارم این نهضت‌های اجتماعی حمایت و تربیت و اموزش در ایران مانند موسسه خیریه کوثر مشیز و بنیاد توسعه آفرینش‌ برتر که از دولت و نظام ناکارامد دولتی مستقل است روز به روز بیشتر شده و توسعه یابد و از این طریق بتوانیم رنج‌های بازدارنده فرزندان این سرزمین را کاسته و آینده بهتری برای ایران رقم بزنیم.

  امیر دبیری مهر
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
مديا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
1
چه توصيف دقيق و خوبي فرمودند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۴
0
0
به نظرم باید از نگاه چنین افرادی برای کارهای خیر و عام المنفعه بیشتر استفاده کرد . من تحت تاثیر این نوشته قرارگرفتم
اخبار مرکز پسرانه سیدالشهداء(ع) کرمان