mashiz.ir

کد خبر: ۶۰۸
دورهمی خانواده مشیز؛

روز‌های آخر سال خانه‌های مشیز هم رنگ و بویی دیگر گرفته و گرم‌تر و پویاتر از قبل به استقبال بهار رفتند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۸
پ

آفرینش برتر_ کم کم سردی زمستان بار سفر می بندد و راهی سفر طولانی می شود. در روزهای واپسین سال جاری هستیم و همه چیز رنگ و بویی خاص به خود گرفته است از کوچه و بازار گرفته تا دلهایمان. 

خانواده مشیز هم به پاس این نو شدن در جشن آخر سال، دور هم گرد آمدند و آمدن بهاری تازه را جشن گرفتند و به استقبال بهار رفتند. این جشن هر ساله برای شکرگزاری روزهای خوشی که در کنار هم داشتیم و یادآوری صمیمیت و یکدلی اعضای این خانواده صورت می گیرد.

 

 

 روز های پایان سال در مشیز

 

هفت سین نوروزی فرزندان مشیز

همانند رسم هر ساله، همه خانه ها با همت فرزندان و مادر مربیان، همت به خانه تکانی و چیدن سفره هفت سین کردند. "هفت سین" یک سنت کهن پارسی است. این سنت از زمان باستان تا امروز همچنان جایگاه ویژه خود را نزد پارسیان حفظ کرده است و دارای معانی ویژه و نیز نشانی از رمز و رازهای هوشمندانه زندگی نیاکان ماست.

عدد هفت در زبان باستانی به نام " امرداد" است. امرداد معنای جاودانگی و بی مرگی نام داشت و از آنجائی که این عدد معنای زیبای زندگی و جاودانگی را می‌داد هفت واژه را به نشانه آن گزینه کرده و بر خوان نوروزی می‌چینند.

 

روز های پایان سال در مشیز

روز های پایان سال در مشیز

 

سرخی تو از من ، زردی من از تو

تاریخ ایران باستان پر از جشن‌هایی است که همگی بر پایه دید و نگاه پیشینیان، دارای فلسفه و جوهری وجودی اند. آتش نزد ایرانیان نماد روشنی، پاکی، طراوت، سازندگی، زندگی، تندرستی و در پایان، بارزترین نماد خداوند در روی زمین است. چهارشنبه سوری در فرهنگ پارسی به عنوان مقدمه و پیش درآمد عید نوروز نیز شناخته شده است که هماره در طول تاریخ، قبل از فرا رسیدن سال نو و تحویل نوروز برپا می‌شده و هنوز هم در بین اقوام و شهروندان ایرانی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

ابو جعفر نرشحی، مورخ سده سوم در کتاب تاریخ بخارا به این جشن پرداخته است. به شهادت وی، در زمان منصور بن نوح از شاهان سامانی، اواسط سده چهارم این جشن به نام جشن سوری بر قرار بوده است. در این متن آمده شاه سامانی در زمانی که سال هنوز پایان نیافته بود این جشن را با آتش زدن بر پا کرد و همچنین این جشن طبق عادت و رسم قدیم بود که اشاره به کهن بودن این رسم و سنت دارد.
 

 روز های پایان سال در مشیز

روز های پایان سال در مشیز

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس
آخرین اخبار
پربازدیدها