mashiz.ir

کد خبر: ۶۵۷

مراکز شبه خانواده مشیز با هدف ساماندهی و نگهداری کودکان آسیب پذیر جامعه، پیشگیری از مشکلات عاطفی، روحی و روانی آنان و رشد سلامت روانی، اخلاقی و اجتماعی، راه اندازی شده است. در حال حاضر ۳۰۹ فرزند بی سرپرست و بدسرپرست در استان‌های کرمان، سیستان وبلوچستان، قزوین و بوشهر تحت پوشش موسسه خیریه کوثر مشیز هستند که در مکان‌هایی شبیه به خانواده نگهداری و سرپرستی می‌شوند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
پ

آفرینش برترـ مراکز شبه خانواده مشیز با هدف ساماندهی و نگهداری کودکان آسیب پذیر جامعه، پیشگیری از مشکلات عاطفی، روحی و روانی آنان و رشد سلامت روانی، اخلاقی و اجتماعی، راه اندازی شده است. در حال حاضر ۳۰۹ فرزند بی سرپرست و بدسرپرست در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، قزوین و بوشهر تحت پوشش موسسه خیریه کوثر مشیز هستند که در مکان‌هایی شبیه به خانواده نگهداری و سرپرستی می‌شوند.

 

نگهداری و توانمندسازی کودکان در قالب شبه خانواده

 

شبه خانواده‌ها نهاد‌های اقامتی، زیستی و اجتماعی هستند که تحت سرپرستی و مراقبت اشخاصی مانند مادر- مربی و پدر- مربی که به صورت یک خانواده زندگی می‌کنند، امکان زندگی و پرورش و آموزش تعدادی کودک و نوجوان بی سرپرست را فراهم می‌کنند. فلسفه تاسیس مراکز شبه خانواده، ایجاد یک محیط نسبتا طبیعی خانوادگی و برقرار کردن ارتباط‌های صمیمانه و عاطفی بین کودکان و مربیان زن و مرد (شبه پدر و مادر) است.

 

نگهداری و ساماندهی کودکان در قالب شبه خانواده «مشیز»

 

مراکز شبه خانواده مشیز

 

مراکز شبه خانواده مشیز با هدف ساماندهی و نگهداری کودکان آسیب پذیر جامعه، پیشگیری از مشکلات عاطفی، روحی و روانی آنان و رشد سلامت روانی، اخلاقی و اجتماعی، راه اندازی شده است. در این مراکز، فرزندان بی سرپرست و در وضعیت دشوار با در نظر گرفتن مصالح تربیتی و آموزشی، پذیرش می‌شوند و با کمک مددکار و روانشناس، آمادگی برای پذیرش محیط جدید زندگی برای آنان فراهم شده و مهارت‌های اجتماعی و راهکار‌های زندگی سالم برای فرزندان، ترسیم شده و آموزش داده می‌شود و برای پیشرفت تحصیلی آنان نیز برنامه ریزی می‌گردد. در مدت اقامت فرزندان در مراکز شبه خانواده موسسه خیریه مشیز، کلیه خدمات آموزش، مددکاری، روانشناسی، بهداشت و درمان، فرهنگی و ورزشی به آنان ارائه می‌شود تا فقدان مقطعی یا دائمی خانواده، مانعی برای رشد و موفقیت آنان و تعالی آتی در جامعه نباشد. در حال حاضر ۳۰۹ فرزند بی سرپرست و بدسرپرست در استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان، قزوین و بوشهر تحت پوشش موسسه خیریه کوثر مشیز هستند که در مکان‌هایی شبیه به خانواده نگهداری و سرپرستی می‌شوند.

 

 پذیرش و ترخیص فرزندان مشیز

 

بسیاری از فرزندان ساکن در مراکز مشیز، کودکانی هستند که از داشتن خانواده محروم یا به عبارتی بی سرپرست یا به دلایل مختلفی مانند نداشتن مکانی مناسب برای ‏زندگی، والدین زندانی یا با تألمات روحی روانی و. از طریق سازمان بهزیستی به مراکز شبه خانواده منتقل می‌شوند. این مراکز، دو رده سنی ۷ الی ۱۲ سال (فاز ۱) و همچنین ۱۳ الی ۱۸ سال (فاز ۲) را در بر می‌گیرند و هدف بنیادین آن ها، بازپیوند فرزندان به خانواده‌های خود و همچنین توانمندسازی آنان می‌باشد. فرزندان مشیز تا زمانی که به استقلال کامل برسند ویا به آغوش خانواده خود بازگردند در مراکز شبه خانواده تا حد امکان نزدیک به شرایط خانواده نگهداری می‌شوند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس