mashiz.ir

دکتر روان‌شناس سراپ دویگولو 50 راه متفاوت نشان دادن عشق به کودکان را به رشته‌‌ی تحریر درآورده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۱ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۸
پ

در این مقاله، دکتر روان‌شناس سراپ دویگولو 50 راه متفاوت نشان دادن عشق به کودکان را به رشته‌‌ی تحریر درآورده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

در تمام فرهنگ‌ها، جوامع و سنت‌ها یک زبان واحد غیرقابل تغییر وجود دارد: عشق!

به نظر می‌رسد با عشق هیچ کاری غیرممکن و هیچ مشکلی غیرقابل حل نیست! عشق زبانی است که به قدری ورای فرهنگ‌ها و جهانی است که برای صحبت از طریق آن، نیازی به آموختن کلمات ندارید. فقط از طریق احساسات می‌توانید حرف بزنید و حس کنید. این زبان هرگز منجر به کج‌فهمی نمی‌شود، هرگز شکست نمی‌خورد و هرگز ناکافی به نظر نمی‌رسد.

در تحقیقی که بر روی کودکان صورت گرفته است نتایج بسیار شگفت‌انگیزی حاصل شده است: در بررسی که سه ماه به طول انجامیده است 800 خانواده و 1100 کودک مورد مشاهده قرار گرفته‌اند. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد در شکل‌گیری شخصیت کودکان تا 6 سالگی عشق، توجه، بازی‌های گروهی و تشریک مساعی یا همکاری مهم‌ترین نقش‌ها را ایفا می‌کنند. همچنین این تحقیق نشان می‌دهد اخم کردن، نگاه تند و حرف‌های نامناسب، آثار منفی بسیاری در شخصیت و همچنین هوش کودکان برجا می‌گذارد. در بخشی از این کار تحقیقی آمده است که در ارتباط با کودکان، تماس چشمی همراه با لبخند بسیار مهم است.

در نتیجه‌ی این مشاهدات مشخص شده که کودکانی که با عشق پرورش می‌یابند و کودکانی که والدین‌شان ارتباط کلامی مناسبی دارند، به لحاظ رشد جسمی و روحی در وضعیت بسیار بهتری به سر برده، اعتماد به نفس بالایی دارند و وضعیت درسی بهتری را تجربه می‌کنند. تاثیر بسیار مثبت ارتباط جسمی با کودک، در آغوش گرفتن و بوسیدن او نیز از جمله یافته‌های این کار تحقیقی است.

تمام این نتایج نشان می‌دهد که عشق به تنهایی یک عامل قدرتمند است. بنابراین موظفیم راه‌های نشان دادن عشق‌مان به فرزندان‌مان را بیابیم و آن‌ها را در محیطی سرشار از عشق پرورش دهیم.

 

50 راه نشان دادن عشق به فرزندان

 

50 راه ابراز عشق

1- عشق برای کودکان به معنی ارتباط مستقیم است. نسبت به هر تحریکی از سمت فرزندان‌تان هوشیار باشید.

2- در ارتباط با کودکان تماس چشمی بسیار مهم است. این تماس حاوی یک پیام برای کودک است " گوش می‌دهم".

3- مساله‌ دیگری که به اندازه تماس چشمی مهم است، تماس بدنی به معنی لمس کردن است. در آغوش گرفتن، بغل کردن، بوسیدن و نوازش موهای فرزندان تاثیرات مثبت غیرقابل باوری دارد.

4- راحت‌ترین راه نشان دادن عشق فعالیت‌هایی است که می‌توانید همراه با فرزندتان انجام دهید. اینکه چه کاری انجام می‌دهید خیلی مهم نیست، همکاری در انجام دادن کار اهمیت دارد.

5- هر زمان فرزندتان مطالبه‌ای از شما داشت، اولین جوابتان نخیر نباشد. این برای او به این معنی است که شما حرف‌های او را نمی‌شنوید.

6 – لمس کردن و صحبت کردن باعث می‌شود که کودک خیلی سریع به شما واکنش نشان دهد. حتی بچه‌های بسیار کوچک هم در مقابل حرکاتی که بیانگر عشق و علاقه است به سرعت واکنش نشان می‌دهند.

7- اینکه فرزند شما چند ساله است اصلا مهم نیست اما بدانید تعریف و تمجید از او در حضور دیگران وگفتن جملات مثبت درباره او، اثرات بسیار مهم و مثبتی بر جای می‌گذارد.

8- عشق و حمایت خود را شرطی نکنید. کودکان دوست دارند بدانند که بدون هیچ شرطی دوست داشته می‌شوند. اجازه دهید بدانند با تمام نکات منفی و مثبت‌شان، دوست‌شان دارید.

9- موفقیت آکادمیک یا نمرات تحصیلی فرزندتان از خود او مهم‌تر نیست. عشق و علاقه‌ی خود را مخصوصا در زمان‌هایی که احساس شکست می‌کنند به آنها نشان دهید.

10- اینکه صاحب چند فرزند باشید مهم نیست. تلاش کنید با هر فرزندتان به طور جداگانه فعالیتی را پیش ببرید. این باعث می‌شود فرزند شما درک کند که جایگاه ویژه‌ای دارد.

11- حتی اگر فکر می‌کنید کار مهمی نمی‌کنید سعی کنید در فواصل زمانی کوتاه به او یادآوری کنید که دوستش دارید. تمام کودکان از شنیدن این جمله خوشحال می‌شوند.

12- فرزندتان را با کودکان دیگر مقایسه نکنید. فرزند شما از دیگران و حتی از خود شما نیز متفاوت است. او عین خود شما نیست.

13- اعمال نظم با اعمال تنبیه بر فرزندتان متفاوت است. به هیچ وجه او را تنبیه نکنید. عشق با تنبیه نمی‌تواند موازی باشد.

14- برای این‌که فردی اجتماعی باشد تشویقش کنید. وضعیتی ایجاد کنید که دوستانی داشته باشد و با دوستانش رفت و آمد کند. پدر و مادر بودن به معنی ایجاد سد دفاعی نیست، بلکه والد بودن به معنی نشان دهنده راه بودن است.

15- علی‌الخصوص در مورد کودکان خردسال، با هم مطالعه کردن اثر بسیار مثبتی دارد. در عین حال این فعالیت باعث گسترش دایره واژگان فرزندتان شده، عادت مطالعه را در او نهادینه می‌کند.

16- در هر زمان و فرصتی به فرزندتان نشان دهید که برای او ارزش قائل هستید و برای ابراز عشق‌تان منتظر فرصت یا دلیل خاصی نباشید. فهمیدن ارزشمند بودن هر کودکی را بسیار خوشحال می‌کند.

17- از این‌که از کلمات عاشقانه در قبال فرزندتان استفاده کنید خودداری نکنید. چیزی نیست که با عشق نتوانید آموزش دهید.

18- فراموش نکنید که هر کودکی دست کم با یک استعداد خاص به دنیا می‌آید. به همین دلیل فضایی را به وجود بیاورید که بتواند در حوزه‌ای که علاقه دارد به صورت سرگرمی فعالیت کند.

19- بچه‌ها از گذراندن زمان با پدر و مادر و کمک به آنها در موضوعی خاص بسیار لذت می‌برند. با هم غذا درست کنید، ماکارونی بپزید. این موضوع در عین حال باعث رشد احساس مسئولیت در آن‌ها می‌شود.

20- کودکان مخصوصا در مورد حیوانات خانگی بسیار حساس هستند و علاقه دارند مسئولیت غذا دادن حیوانی را بر عهده داشته باشند. در این موضوع با آنها مخالفت نکنید و حیوانی که نگهداری آن باعث اذیت شما در خانه نمی‌شود را نگهداری کنید مثل ماهی آکواریوم، پرنده و از این قبیل.

21- پرورش فرزندی که دارای اعتماد به نفس باشد موضوعی است که اهمیت بسیاری دارد. در مورد این موضوع تا جایی که می‌توانید کمک‌کننده باشید.

22- به طور کلی کودکان معمولا خجالتی و بدون اعتماد رفتار می‌کنند. در هر موضوعی – حتی اگر موفق نبود – شرایط امتحان کردن آن موضوع را برایش فراهم کنید. از تلاشش قدردانی کنید.

23- از والدینی نباشید که مدام دستور می دهند. کودکان احتیاج دارند که راه را به آنها نشان دهید. این را هم با عشق و علاقه‌تان انجام دهید.

24- در ابتدا تلاش کنید به عنوان پدر و مادر ارتباطی بر مبنای عشق شکل دهید.کودک در چنین فضایی عشق را درک کرده و تلاش خواهد کرد او نیز عشقش را به دیگران نشان دهد.

25- حتی ما بزرگسالان هم گهگاهی دچار اشتباه می‌شویم. در چنین موقعیت‌هایی باید بلد باشیم اشتباه‌مان را پذیرفته و معذرت‌خواهی کنیم. برای استفاده از کلمات عذرخواهی خجالت نکشید.

26- وقتی من همسن تو بودم، در زمان ما و ... جملاتی که این‌گونه شروع می‌شوند را استفاده نکنید. نصیحت نکنید و مدام مشورت ندهید. بچه‌ها هر چیزی را که می‌بینند به عنوان الگو انتخاب می‌کنند نه چیزی را که می‌شنوند. در مقابل آنها الگوی مثبتی باشید.

27 – به ارتباطات خانوادگی و فامیلی اهمیت دهید. فرزندتان را با بزرگان خانواده و کودکان همتایش در یک جا جمع کنید و مقدمات آشنایی آنها را فراهم کنید.

28- انتقاد کردن از فرزندمان نزد دیگران را بلد هستیم اما در استفاده از عبارات مثبت خساست به خرج می‌دهیم. در حالی که تعریف و تمجید و نثار عشق در میان جمع، احساس فوق‌العاده خوبی ایجاد می‌کند.

29- در مورد نیازهای فرزندتان آگاهانه رفتار کنید. در کامل کردن کمبودها و جبران احتیاج‌های جسمی یا اجتماعی‌شان بی‌تفاوت برخورد نکنید.

30- هنگام صحبت با کودکان از جملات غیرمستقیم اجتناب کنید و از کلماتی استفاده کنید که مستقیما به هدف اشاره می‌کند. متلک انداختن و یا تمسخر، به جز ایجاد تنش در ارتباط‌تان هیچ کارکرد دیگری نخواهد داشت.

31- به عنوان پدر و مادر هر مشکلی با هم دارید، در مورد همدیگر جملات منفی به کودکان نگویید و همدیگر را در حضور فرزندتان زیر سوال نبرید. از او نخواهید که طرف یکی از شما باشد.

32- به یاد داشته باشید که راه نشان دادن عشق به کودکان، خرید کادو نیست. هدیه‌ها نمی‌توانند مانند کلمات احساس ماندگار به وجود آورند. فرزند شما توجهی به این ندارد که چه هدیه گرانبهایی برای او تهیه کرده‌اید. او می‌خواهد بداند شما چقدر دوستش دارید.

33- علی‌الخصوص در زمان بلوغ و بعد از آن، نسبت به دوستان فرزندتان که با آنها رابطه احساسی دارند صحبت منفی نکنید و دوستان او را قضاوت نکنید. از شما دور می‌شوند اما از دوستان‌شان، خیر.

34- با وسیله قراردادن عشق‌تان، فرزندتان را تهدید نکنید. جملاتی از قبیل "یکبار دیگه اینجوری رفتار کنی دوستت ندارم، میرم مامان یا بابای یه بچه دیگه میشم" در شخصیت فرزندتان زخم‌های بزرگی ایجاد می‌کند.

35- در زمان صحبت با فرزندتان به جای استفاده از زبان تو، از زبان من استفاده کنید. با استفاده از زبان تو معمولا سرزنش‌گر نشان داده می‌شوید. در حالی‌که زبان من برعکس است و راه نشان دادن احساسات است.

36- به حیطه خصوصی فرزندتان احترام بگذارید. بدون اجازه وارد اتاق او نشوید و وسیله‌های او را نگردید. چیدمان وسیله‌های او را به هم نزنید.

37-  عشق‌تان را مشروط به هیچ چیزی نکنید. هر چقدر هم رفتار فرزندتان اشتباه باشد، رفتار او را با عشق خودتان مقایسه نکنید.

38- هر رفتار مثبت او را ستایش و تقدیر کنید و از او حمایت کنید. این گرایش باعث تقویت رفتارهای درست او می‌شود.

39- در حین صحبت با فرزندتان روی رفتارهای او برچسب نزنید، او را متهم نکنید، سرزنش‌گر نباشید. جملاتی از قبیل «دروغ میگی، بازم درس هاتو نخوندی. حتما نمره‌ت کم شده» باعث درهم شکستن اعتماد به نفس فرزندتان می‌شود.

40- بهترین راه نشان دادن عشق، داشتن خانواده‌ای سرشار از عشق است. بررسی دوباره فضایی که کودک‌تان را در آن پرورش می‌دهید یا مرور دوباره اشخاصی که با آنها در ارتباط هستید، بسیار مفید است.

41- حتما برای فرزندتان زمان داشته باشید و کارهایی را به صورت مشترک انجام دهید. با او صحبت کنید. صحبت کردن نیز به معنی اهمیت دادن، بذل توجه،  اختصاص زمان برای گفت‌وگو درباره بک بحث مشترک است و این برای کودکان بسیار مهم است.

42- بعضی اوقات حرف نزدن یکی از نشانه‌های دوست داشتن است. فقط گوش دهید، قضاوت نکنید، انتقاد نکنید، سرزنش نکنید. فقط گوش دهید.

43- با هدایت فرزندتان به سوی یک فعالیت اجتماعی، هم باعث توجه او نسبت به مفهوم خانواده می‌شوید و هم باعث می‌شوید حس همدلی در او زنده شود.

44- در خانواده و در اجتماع حتما به فرزندتان حق صحبت و حق انتخاب دهید. مخصوصا درباره مسائلی که به او مربوط است حتما نظر او را جویا شوید، به سلیقه و انتخاب او احترام بگذارید. احترام گذاشتن به احساس و افکار او باعث می‌شود کودک دوست داشته شدنش را درک کند.

45- حتی اگر به نظر شما ساده و پیش پا افتاده باشد، اما ناراحتی‌های احساسی او را جدی بگیرید. تلاش کنید او را درک کنید.

46- به تفاوت‌های او و تلاش‌هایش برای متفاوت بودن احترام بگذارید. مخصوصا در زمان بلوغ، تعارض‌های شخصیتی که فرزندتان تجربه می‌کند بسیار نرمال است و در این دوره تنها خواسته او درک شدن و دوست داشته شدن است.

47- سوال‌هایی که در مورد فرزندتان دارید را به طور مستقیم از خودش بپرسید. تلاش شما برای اطلاعات گرفتن از دوستانش باعث از بین رفتن علاقه بین‌تان می‌شود.

48- پاسخ های واضح به سوال‌هایش بدهید. زمان جواب دادن را به بعد موکول نکنید. سوال‌ها را نشنیده نگیرید. بدون فرارکردن تلاش کنید کنجکاوی او را از بین ببرید.

49- برای انجام کارها و مسئولیت‌هایی که بر عهده اوست، تشویقش کنید اما مداخله نکنید و یا در مورد امور درسی دخالت نکنید. دیدن این‌که او را حمایت می‌کنید به جهت نمایش اعتمادی که به او دارید، مهم است.

50- فرزندانتان را با یکدیگر مقایسه نکنید. با برجسته کردن نقاط مثبت یکی از آن‌ها باعث به وجود آمدن حس حسادت یا رقابت بین آن‌ها نشوید. به هر فرزندتان به طور جداگانه بقبولانید که او را دوست دارید.

برگرفته از سایت روزنامه حریت ترکیه

 

50 راه نشان دادن عشق به فرزندان

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: