mashiz.ir

راهکارهایی برای والدین: مدیریت اضطراب کودکان در شناخت و برخورد با کرونا

 

1- آرامش خود را حفظ کنید

به عنوان یک بزرگسال بسیار مهم است که آرامش خود را حفظ کنید. میزان تاثیر ترس و نگرانی بزرگسالان بر روی کودکان در این گونه مواقع حتی بیشتر از آنچه است که کودکان خود در مورد ویروس می دانند.

 2- برای کودکان الگو باشید

کودکان به رفتار والدین بشدت دقت می‌کنند و می‌آموزند. در استفاده از رسانه و چگونگی برخورد با اوضاع تجدید نظر کنید. اگر دائماً منتظر آخرین اخبار در مورد ویروس هستید یا دائماً در حال سرزدن به اخبار ویروس هستید، رفتار خود را مدیریت کنید. تا حد امکان در خانه بمایند و نکات بهداشتی را رعایت کنید، چرا که کودکان شما را الگوی خود قرار می‌دهند.

3- از منابع معتبر استفاده کنید

هرچه گزارش‌ها اغراق آمیز تر باشند ، نگران‌تر خواهید شد - زیرا ترس مسری است. بنابراین ، به رسانه هایی بپیوندید که برای ارائه اطلاعات دقیق شناخته شده اند. فقط اطلاعات و منابع موثق را به فرزند خود ارائه دهید.

در رسانه های اجتماعی، اغلب عکس‌ها ، مشاوره‌ها و گزارش هایی به اشتراک گذاشته می شود  کاملاً نادرست است. این اطلاعات غلط به وفور منتشر می‌شود که به نوبه خود می تواند ترس را در بین فرزندان شما افزایش دهد.

 

راه‌کارهایی برای والدین

 

4- در  مورد سوالات کودکان دقیق و صادق باشید.

سعی کنید به سوالات کودکان به دقت پاسخ دهید.از دادن اطلاعات انبوه و غیر ضروری با جزییات به کودکان خودداری کنید و دقیقا سوالات آنها را پاسخ دهید. همزمان این احساس را در بچه ها ایجاد کنید که بزرگسالان بهتر از پس حل مشکلات برآمده و بچه ها باید به بزرگسالان اعتماد داشته باشند.

این اعتماد بر اساس صداقت ایجاد می‌شود. در عین حال از دادن اطلاعات زیاد و غیر ضروری که باعث ایجاد ترس و وحشت در کودکان و نیز پیش آمدن سوالات بیشتر می‌شود خودداری کنید. کودکان در سنین مهد کودک نیاز بیشتری به کمک از سوی بزرگسالان دارند که بتوانند افکار خود را بر زبان آورند. بسیار مهم است که بزرگسالان سعی کنند نگرانی را در وجود آنها تشخیص دهند. مثلا در زمان تغییر یک عادت روزانه کودکان کوچکتر بیشتر به آنچه بزرگسالان انجام می‌دهند عکس العمل نشان می‌دهند تا آنچه که می گویند و حتی آنچه که از اخبار روزانه می‌شنوند.

زمانی که با کودکان سنین مهد کودک صحبت می‌کنید توجه داشته باشید که آنها تقریبا اطلاعات زیادی از شبکه های اجتماعی به طور روزانه دریافت می کنند. بسیار مهم است که شما بر اساس دانسته های کودکان با آنها برخورد کنید. بسیاری از کودکان در این سنین به دانستن حقایق مشخصی در خصوص چگونگی کارکرد مسایل علاقمندند. به طور کلی کودکان عادت دارند با طرح یک سری سوالات زمینه را برای طرح سوالات دیگر فراهم کنند تا به حقایق جدیدتری برسند. آنها معمولا مسایل بزرگ و ترسناک را به بخشهای کوچکتر تقسیم میکنند تا بهتر به درک آن برسند.

 

 

 

5. وحشت نکنید

افراد در هر سنی می توانند به ویروس COVID-19 مبتلا شوند. از آنجا که این نوع جدیدی از ویروس است ، هنوز نمی توان دقیقاً گفت که پیامدهای خاص برای کودکان چه خواهد بود.

نگرانی و ترس فرزندتان را جدی بگیرید. نگرانی بیش از حد کودکان می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین فرزندان خود را در خصوص چگونگی انتقال ویروس و راه های پیشگیری آن مطلع کنید و نگرانی او را کم کنید. به فرزند خود توضیح دهید که ویروس معمولاً برای افراد سالم تهدید کننده نیست،  پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی تا حد ممکن ابتلا به این ویروس را می‌کاهد.


6. برای گوش دادن به فرزندانتان زمان کافی اختصاص دهید

در زمان صحبت کردن در خصوص ویروس کرونا با کودکان بهتر است آنها حضور کامل شما را احساس کنند. نشان دهید که شما وقت کافی برای گوش دادن به آنها دارید. یک زمان مشخص را برای صحبت کردن با کودکانتان تعیین کنید که به طور معمول در آن زمان در کنار آنها هستید. به طور مثال زمان صرف شام یا موقع خواب یا به طور کلی زمانی که خود شما احساس آرامش دارید.

 

7.نکات بهداشتی را رعایت کنید

به فرزند خود نکات بهداشتی مناسب از قبیل شستن منظم و موثر دست‌ها، سرفه و عطسه در آرنج خم یا دستمال خود آموزش دهید. به آنها آموزش دهید تا از تماس مستقیم با افرادی که سرفه می کنند یا عطسه می کنند، خودداری نمایند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: