• تماس با ما: ۰۲۱۸۸۶۰۶۱۶۹
  • ایمیل به ما: info@mashiz.ir

 

تاریخچه مشیز

موسسه خیریه مشیز سازماندهی مردمی (NGO) است که در سال 1373 با هدف مشارکت موثر در توسعه اجتماعی استان کرمان تاسیس شد. نخستین و اصلی ترین گام فعالیت مشیز تلاش در راستای ایجاد مراکز شبه خانواده برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست است . که این مهم با تاسیس مرکز دخترانه حضرت زهرا (س) در سال 1373 با روشی بدیع و متفاوت که اهتمامش شبیه سازی یک زندگی خانوادگی واقعی و سالم برای فرزندان مراکز بوده است. 

 

از سال 1377 تاکنون 17 مرکز دیگر در شهرهای سیرجان، زرند، بم، رفسنجان و گلباف و همچنین چهار مرکز شبانه روزی شبه خانواده در استان های بوشهر، قزوین، سیستان و بلوچستان و تهران راه اندازی شده است.

هدف اصلی از ایجاد این مراکز، نگهداری صرف کودکان نیست بلکه فراهم­ نمودن محیطی مناسب برای رشد و تعالی شخصیت فرزندان و ترغیب آنان برای رسیدن به آموزش ­عالی و دستیابی به مدارج برگزیده علمی و شخصیتی است، آمارها گویای این واقعیت است که بیش از 85 درصد از دانش‌آموزان واجد شرایط این مراکز، در دانشگاه‌­های سراسر کشور پذیرفته شده‌­اند.

 موسسه مشیز در سال 1395 به پاس چند دهه فعالیت موثر از سوی ریاست محترم جمهوری، موفق به دریافت نشان زرین مسئولیت اجتماعی در نخستین همایش مسئولیت اجتماعی ایران شد.

همچنین گسترش ابعاد فعالیت‌ها منجر به آن گردید که در سال 1397 مقام مشاوره‌ای ویژه سازمان ملل متحد به موسسه خیریه مشیز اعطا شود. با ادامه فعالیت‌ها در سال 1399، موسسه مشیز با رویکرد علمی و پژوهشی در ساخت مراکز و معماری آن موفق به ارائه الگوی استاندارد ساخت مراکز بر اساس نیاز فرزندان و ثبت آن به عنوان دستاورد علمی مجموعه شد. 

هم اکنون موسسه خیریه مردم نهاد مشیز با دارا بودن 20 مرکز شبه‌خانواده در 5 استان کشور و حمایت از 2002 فرزند در تمام این سال‌ها با 345 کودک مقیم در حال فعالیت و حمایت از رشد و شکوفایی فرزندان تحت پوشش خود است و برآن است با ارائه بهترین خدمات کمی و کیفی در راستای توانمندسازی فرزندان، افرادی با مهارت و مفید به جامعه تحویل دهد و با پشتوانه‌ی تجربه و دانش تولید شده در این زمینه، الگوها و استاندارهای خود را به موسسات و سازمان‌های هم راستا با فعالیت‌ها ارائه دهد. 

سخن بنیان گذاران 

 

به نام خداوند هستی بخش مهربان

بیست و پنج سال فعالیت مؤسسه خیریه کوثر مشیز مرهون تلاش‌های صادقانه و خالصانه صدها انسان عاشق و اخلاق‌مداری است که با فعالیت‌های شبانه‌روزی خود زمینه حمایت همه جانبه از نیازمندان به ویژه ایتام را در جنوب شرق و سپس در کل کشور فراهم و پایه‌گذاری نموده‌اند.
اما امروز با گذر از اهداف اولیه خیریه بر آن شدیم تا با یاری و لطف خداوند بزرگ و تکیه بر نیروهای متفکر و اندیشمند و همچنین بهره‌گیری از بیش از ربع قرن تجربه، پویاتر از گذشته و با حفظ و ارتقای عزت نفس و کرامت انسانی به سمت توسعه، توانمندسازی و بازتوانی حرکت نمائیم. اکنون و در این برهه خاص از زمان، پروردگار منان را شاکریم که توانسته‌ایم با اتکا بر خرد جمعی وهمت عالی مدیران و کارکنان خانواده آبرومند مشیز، گامی در جهت سلامت نسل آینده سرزمین عزیز اسلامیمان برداریم.

اینک ما به روز‌های خوشی می‌اندیشیم که لبخند رضایت بر لب وردای خوشبختی بر تن تمامی ایتام وطنمان دیده شود. در اینجا فرصت را غنیمت شمرده، از تمامی همکاران در موسسه خیریه کوثر مشیز قدردانی و تشکر نموده و لازم می‌دانیم این نکته را یادآوری نماییم که باید فرزند زمان خویشتن باشیم و در حالی‌که از تجربه‌ها بهره می‌گیریم از نوآوری‌ها خلاقیت‌ها و کمال جویی غافل نباشیم و عملکرد بیش از ربع قرن فعالیت مستمر را به نقد و ارزیابی بنشینیم تا به قله‌های بزرگتری از موفقیت دست یابیم.

به امید روزی که جز اشک شوق هیچ اشکی از هیچ چشمی سرازیر نگردد.

پیام مدیرعامل

هر یک از ما در مقاطع مختلف زندگی شاهد رفتارهای والدین و آداب و رسوم محلی زیبا برای کمک به افراد مختلف در بین همسایگان و اقوام بوده ایم؛ کسانی که به دلایل مختلف از مواهب زندگی و سلامتی کمتر برخوردار هستند و در این بین کودکان شاید کمترین نقش را در تعیین سرنوشت خود دارند: اینکه کی، کجا، توسط چه کسانی و در چه شرایطی قدم به دنیا گذاشته اند؟

کودکان صرفنظر از تمام عوامل فوق، بی گناه وارد عرصه زندگی شده و در هر شرایط و هر جایگاه و هر نقطه ای از کشور که باشند، حق برخورداری از شرایط مناسب زندگی را دارند و همه با هم برابرند اما چالش مهم اینجاست که چگونه می توان شرایط طبیعی زندگی در بطن یک خانواده را برای کسانی که از آن محرومند، ایجاد کرد؟

موسسه خیریه کوثر مشیز بیش از 25 سال است که توان و همت خود را مصروف اقدامات حمایتی برای کودکان بی سرپرست یا بدسرپرست نموده است. مشیز راهی را برگزیده است که باور دارد نزدیکترین راه برای شبیه سازی حضور خانواده است: «شبه خانواده». جایی که کودکان با احساس کمترین تفاوت نسبت به همبازی ها و همسن و سالان خود، حضور در یک خانه و در جمع اعضای خانواده را تجربه کنند، مسئولیت های زندگی را بشناسند، از امکانات معمول برای تحصیل و بهداشت و سلامت برخوردار باشند و در آینده، بدون سرخوردگی از کاستی های مادی و معنوی، به رودخانه خروشان نسل جوان و آینده ساز کشور ملحق شوند.

امیدوار هستیم در مسیری که قدم گذاشته ایم، گامهای جوان و پرتوان و پویای شمار بیشتری از مهرورزان سرزمین آریایی مان را در کنار خود ببینیم و با قوت قلب بیش از پیش، خانه رویایی کودکان مشیز را آجر به آجر تا بالندگی و موفقیت، بسازیم.

چشم انتظار مهرتان

محمدرضا صادقی نژاد

مدیرعامل موسسه خیریه کوثر مشیز

 

 

ارتباط با دفتر تهران

تهران، خیابان شیراز جنوبی، خیابان شهید آقا علیخانی، شماره ۴۲
۰۲۱۸۸۶۰۶۱۶۹

ارتباط با دفتر کرمان

کرمان، بلوار جهاد، جهاد۳، موسسه خیریه کوثر مشیز
۰۳۴۳۲۲۶۷۴۰۸

نماد اعتماد الکترونیکی